تهدیدات اقتصاد جهان که زمانی بعید به نظر می رسیدند، اکنون تماما شکلی واقعی به خود گرفته اند. جنگ تجاری، افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا، رشد نامتوازن اقتصاد جهان و بدهی‌های به سرعت رو به افزایش شرکتی چهار چالش مهمی هستند که این روزها اقتصاد جهان را تهدید می‌کنند.

در این باره در نشست مشترک «بانک جهانی» و «صندوق بین المللی پول» که از روز دوشنبه در جزیره بالی اندونزی آغاز و تا ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) ادامه خواهد یافت، رهبران اقتصاد جهان به دنبال راه هایی برای مقابله با این چالش‌ها خواهند بود. به گزارش خبرگزاری «سی ان ان»، ریسک‌های اقتصادی جهان که قرار است در این نشست یک هفته‌ای مورد بحث سیاست‌گذاران قرار گیرند به این شرح هستند.

چشم انداز تیره اقتصاد جهان

اقتصاد جهان قدرت‌مند به نظر می‌رسد و به بالاترین نرخ رشد از سال ۲۰۱۱ رسیده است. با این حال ریسک‌های رو به رشدی نیز وجود دارد. جنگ تجاری میان آمریکا و چین- بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا- هیچ‌نشانه‌ای از فروکش‌کردن ندارد. به رغم اینکه اقتصاد آمریکا به رشد قدرت‌مند خود در سال جاری ادامه می دهد، رشد اقتصادهای بزرگ دنیا از قبیل چین، جاپان و اتحادیه اروپا کند شده است. به علاوه از آنجاکه آرژانتین و ترکیه وارد بحران شده اند، خطراتی نیز اقتصادهای نوظهور را تهدید می‌کنند. کریستین لاگارد، رئیس «صندوق بین المللی پول» در سخنرانی‌ای که هفته گذشته در واشنگتن آمریکا داشت در این باره گفت: «تاکنون هیچ نشانه ای از سرایت مالی گسترده تر مشاهده نکرده ایم. با این حال می‌دانیم که شرایط می‌تواند به سرعت تغییر کند. اگر تنش‌های تجاری اخیر وخیم تر شوند، شوکی بزرگ به طیف گسترده‌ای از اقتصادهای نوظهور و درحال توسعه‌ وارد خواهد شد.» مونیکا دِبوله، محقق ارشد «موسسه اقتصاد بین الملل پیترسون» نیز در این باره می گوید: «کشورهایی نظیر آرژانتین و ترکیه بیش از سایرین در معرض خطر هستند. چرا که سطح بدهی شرکتی و عدم توازن حساب جاری در آنها بالا است، شرایطی که هیچ فضای سیاستی برای بهبود وضعیت این اقتصادها باقی نگذاشته است.» به گزارش «سی ان ان»، «صندوق بین المللی پول» در گزارش ماه جولای خود رشد امسال و سال آینده اقتصاد جهان را در سطح ۳.۹ درصد پیش بینی کرده بود. به گفته کریستین لاگارد اما براساس جدیدترین ارزیابی‌های اقتصاددانان این نهاد که هفته گذشته صورت گرفت، پیش بینی این رشد محدودتر شده است.

جنگ تجاری آمریکا-چین

با نهایی شدن نفتای جدید میان آمریکا، کانادا و مکزیک، دولت ترامپ توانست یکی از بزرگ‌ترین مشاجرات تجاری جهان را حل کند. با این حال تنش های تجاری آمریکا و چین همچنان ادامه دارد. بر این اساس کریستین لاگارد پیش از آغاز نشست روز دوشنبه هشدار داد این تنش‌های تجاری، اقتصاد جهان را با ریسک‌های رو به رشد مواجه خواهد ساخت. او در این خصوص می‌گوید: «ما باید با همکاری یکدیگر تنش های تجاری اخیر را حل کنیم.» بر این اساس تحت تاثیر این تنش‌ها بود که «سازمان تجارت جهانی» در جدیدترین گزارش خود پیش بینی رشد امسال و سال آینده تجارت جهان را کاهش داد.

فشار بدهی

فدرال رزرو (بانک مرکزی) آمریکا به منظور ممانعت از بیش از حد داغ شدن اقتصاد این کشور، سیاست کاهش نرخ های بهره را در پیش گرفته است. این امر اما پرداخت بدهی های دالری را در سایر نقاط هزینه برتر می‌کند. به گزارش «سی ان ان»، سطح بدهی‌های شرکتی جهان – چه در بخش خصوصی و چه دولتی – با افزایشی ۶۰ درصدی از زمان بحران مالی ۲۰۰۸، به بالاترین رکورد تاریخی، ۱۸۲ هزار میلیارد (تریلیون) دالر رسیده است، امری که به گفته لاگارد به منزله زنگ هشداری برای اقتصاد جهانی است.