کمیسیون حقوق بشر کشور اعلام کرد که در شش ماه نخست ۱۳۹۸ خورشیدی،شش هزار و 786 غیرنظامی در این کشور کشته و زخمی شده اند.

به گزارش خبرگزاری رویداد روز، محمدنعیم نظری؛ معاون این کمیسیون امروز (دوشنبه، ۲۹ میزان) گفت که در نیمۀ نخست سال روان خورشیدی، ۱۶۱۱ غیرنظامی کشته و چهارهزار و ۸۷۶ تن دیگر نیز زخمی شده اند.

او افزود: «این رقم در مقایسه با شش ماه نخست سال ۱۳۹۷، افزایش ۸.۳۶ درصدی را نشان می‌دهد. در شش ماه اول سال ۱۳۹۷یک‌هزار و ۴۹۷ کشته و دوهزار و ۹۹۲ زخمی به ثبت رسیده بود».

به گفتۀ معاون کمیسیون حقوق بشر افغانستان خشونت‌ها به گونۀ بی‌سابقه افزایش یافته و رعایت نکردن تناسب در استفاده از وسایل نظامی، گسترش جنگ در محلات مسکونی به ویژه شهرها، تغییر شیوه‌های جنگی، بی‌توجهی به مصوونیت غیرنظامی از جمله دلایل افزایش آمار قربانیان منازعات مسلحانه در افغانستان است.

کمیسیون حقوق بشر، طالبان را در قبال کشته‌شدن ۱۰۵۱ غیرنظامی و جراحت سه‌هزار و ۸۲۷ تن دیگر مسوول شناخته است.

او گفت: «از مجموع تلفات افراد ملکی در شش ماه نخست ۱۳۹۸، ۷۵ در صد آن توسط گروه طالبان، سه در صد توسط گروه داعش، ۱۱ در صد توسط نیروهای دولتی و حامیان دولت افغانستان صورت گرفته است».
در گزارش کمیسیون حقوق بشر، عاملان ۱۰ در صد تلفات (۱۲۶ کشته و ۵۵۹ زخمی) شناسایی نشده است.
بر بنیاد این گزارش، ۱۱۴ غیرنظامی در حملات داعش کشته و ۴۰۱ نفر زخمی شده اند.
نبردهای زمینی، ماین‌های کنار جاده، حملات انتحاری، بمباران هوایی و عملیات شبانه از عوامل تلفات غیرنظامیان در گزارش کمیسیون حقوق بشر یاد شده است.

پیش از گزارش کمیسیون حقوق بشر، دفتر هیات معاونت ملل متحد برای افغانستان (یوناما) نیز هفتۀ گذشته گزارش ربع سوم ۲۰۱۹میلادی را از تلفات غیرنظامیان در افغانستان نشر کرد که افزایش را نشان می‌داد.
سازمان ملل متحد گفته است که در نه ماه ۲۰۱۹ میلادی، دوهزار و ۵۶۳ غیرنظامی کشته و پنج‌هزار و ۵۷۶ نفر دیگر زخمی شده اند.