صرافان و سرمایه‎گذارانی که در جریان سال‎های گذشته از افغانستان در بازار آنلاین طلا، نفت و ارز جهانی سرمایه‎گذاری کرده‎اند، بخاطر کلاه‎برداری شرکت خدمات مالی ویژن صدها میلیون دالر متضرر شده‎اند.

به‎گزارش خبرگزاری اقتصاد روز، در بیش از چهارده سال گذشته، کسانی‌که از طریق بازارهای «فور اکس» در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند، صدها میلیون دالر خسارمند شده اند.

این سرمایه‌گذاران می‌گویند که میلیاردها دالر به همین بهانه از افغانستان بیرون کشیده شده است.

معامله‌های بازار «فور اکس» در افغانستان چهارده سال پیش به‌گونۀ فریب‌کارانه نخست در میان تاجران و صرافان و سپس در میان جوانان تازه کار و حتی افراد بی‌سواد و کم عاید از سوی شرکت «ویژن» به‌گونه علنی ترویج شد.

احمد فواد، یکی از سرمایه‌گذاران در بازار فور اکس است که به گفتۀ خودش از پنج سال بدینسو در این بخش کار می‌کند.

فواد می‌پذیرد که تاکنون ده‌ها هزار دالرش را در این بازار ازدست داده‌است: «بروکرهایی‌که فعالیت دارند در این عرصه تمامی شان اصلی نیستند و شمار زیاد آنان کلاه برداران استند».

گزارشات موجوده ابتدائی نشان می‌دهند که تاکنون بیش از هفده هزار تن در شهر کندهار در کاروبار بازار فور اکس درگیر بوده‌اند و بیشترین آنان با زیان‌های هنگفت مالی روبروشده‌اند.
در این میان، کسانی هم هستند که در شهرهای گوناگون به تنهایی ده‌ها میلیون دالر را از دست داده‌اند.

خدمات فوراکس اکنون در کنار شرکت‌های دیگر از سوی شمار بزرگی از صرافی‌ها نیز عرضه می‌شوند.
عبدالرحمان ځیرک، عضو اتحادیه سراسری صرافان افغانستان می گوید: «بانک افغانستان بخواهند یا نخواهد این کار در تمام افغانستان انجام می‌شود — اکنون هم جریان دارد. راه‌کار این است که قانونی شود و لایحه‌یی برایش ساخته شود».

به گفتۀ صرافان، درعقب این خدمات فریب‌کارانه فور اکس در سال‌های گذشته و نیز اکنون بازرگانی بنام بشیر گل‌زاده قراردارد.

این صرافان می‌گویند که این شخص در سال‌های گذشته شرکت ویژن و اکنون شرکت‌های دیگری بنام‌های «اف اکس زون» و «یونی فکس» را به‌کار می‌گیرد.

این شرکت‌ها به‌گونۀ پنهانی و با شیوه‌های گوناگون اکنون هم در مرکز و شماری از شهرهای دیگر فعال استند.

احمدشاه هوتک، نماینده بشیرگل‌زاده، هرچند می‌پذیرد که آنان بنیادگذار خدمات فوراکس در افغانستان استند، اما می‌گوید که با شرکت‌هایی که در حال حاضر در این بخش کار می‌کنند پیوندی ندارند: «شرکت خدمات ملی ویژن به اجازۀ وزارت تجارت و بانک مرکزی افغانستان فعالیت خودرا شروع کرد و به درخواست آنان فعالیت‌های خودرا مسدود ساخت».

اکنون بانک مرکزی نیز بکار بودن شماری از شرکت‌ها و افراد را در بازار فورکس تأیید می‌کند و می‌گوید که به این نهادها تا کنون هیچ جواز رسمی در این بخش نداده‌اند و نظارت از این خدمات هم کار آن‌ها نیست.