دونالد ترامپ رئیس‎جمهور آمریکا، دیروز (دوشنبه 31 سرطان) با عمران خان نخست‎وزیر پاکستان در واشنگتن ملاقات کردند. آنها روی مسائل مختلف از جمله پایان جنگ در افغانستان گفت‎وگو کردند. عمران‎خان در این دیدار به ترامپ گفت که برقراری صلح در افغانستان به نفع کشورش است و او برای تسهیل گفت‎وگوهای صلح افغانستان تلاش می‎کند. در این دیدار، رئیس‎جمهور آمریکا دو جمله واضح در مورد تأمین صلح در افغانستان را به زبان آورد که خشم رئیس‎جمهور غنی را نیز برانگیخت. دونالد ترامپ به نخست‎وزیر پاکستان گفت که اگر بخواهد می‎تواند در یک هفته به جنگ در افغانستان نقطه‎ی پایان بگذارد. اما، در نتیجه چنین پایانی ده میلیون افغان کشته می‎شوند و رئیس‎جمهور ترامپ به این دلیل چنین پایانی را نمی‎خواهد.

پس از این اظهارات ترامپ ارگ ریاست‎جمهوری ام‎صبح با نشر خبرنامه‎ی مطبوعاتی این اظهارات ترامپ را اهانت‎آمیز تلقی کرده و خواهان وضاحت شد. ارگ ریاست‎جمهوری نوشت: «شراکت و همکاری ما با جهان و بخصوص با ایالات متحده امریکا بر مبنای منافع متقابل و احترام متقابل است. ما از همکاری امریکا برای آوردن صلح حمایت می‌نمائیم، اما سرنوشت اساسی کشور ما در جلسات سران دول خارجی بدون حضور زعامت افغان‌ها تعیین شده نمی‌تواند. افغانستان ما با صلابت و ابهت در صحنه سیاست دنیا باقی خواهد ماند».

نگارنده معتقد است که واکنش ارگ ریاست‎جمهوری بیشتر از آنکه واقع‎بینانه و محاسبه باشد جنبه تخیلی دارد. در حرف همه کشورها مستقل اند و دوست‎دارند تمام امورات شان را به تنهایی اداره کنند. اما آنچه را ارگ ریاست‎جمهوری بیان کرده است با واقعیت‎های موجود مطابقت ندارد. رئیس‎جمهور غنی فراموش کرده است که با رأی مردم نه بلکه بافشار وزارت خارجه آمریکا وارد ارگ ریاست‎جمهوری شده است. اگر «جان کری» نبودی تصور این‎که محمداشرف غنی رئیس‎جمهور افغانستان شود برای اکثر مردم افغانستان محال و حتی برای خودش آرزوی دست‎نیافتنی می‎نمود.

پرسش قابل تأمل این است که چرا اظهارات روز گذشته ترامپ در مورد افغانستان تا این اندازه رئیس‎جمهور غنی را خشمگین کرده است که با انتشار بیانیه‎ی رسمی از مقامات آمریکایی در این مورد توضیحات بخواهد. نگارنده معتقد است که انگیزه اصلی ارگ ریاست جمهوری از نشر این اعلامیه واکنش به دخالت آمریکا در امور افغانستان نه بلکه پیام واقعی و عمیقی است که در پشت این اظهارات رئیس جمهور آمریکا نهفته است. هم آقای غنی و هم رئیس جمهور آمریکا می‎دانند که اکثریت مطلق تروریستان طالب وابسته به یک قوم خاص است. و اگر چنین اتفاقی بیفتد تمام این قوم به خاک و خون کشیده شده و از بن نابود می‎شوند. رئیس‎جمهور غنی چون به این قوم تعلق دارد حتی شنیدن چنین اظهاراتی برایش قابل تحمل نیست. او در گذشته بارها از اینکه تنها یک قوم خاص جنگجو هستند و مرتکب جنایت می‎شوند انتقاد کرده بود. رئیس جمهور غنی می‎داند که هرگونه اقدام نظامی برای سرکوب تروریستان طالب قوم خاصی را در افغانستان زیرفشار قرار می‎دهد. لذا او از صلاحیت‌‎های خود به‎عنوان رئیس‎جمهور افغانستان استفاده کرده و تلاش می‎کند مانع فشار نظامی بر تروریستان طالب گردد.

واکنش شتاب‎زده و عجولانه‎ی ارگ ریاست‎جمهوری در مورد اظهارات اخیر ترامپ نیز ریشه در همین موضوع دارد. چون اکثریت مطلق تروریستان طالب از یک قوم خاص است، رئیس‎جمهور حتی اجازه نمی‎دهد ‎کسی در مورد سرکوب آن‎ها حرف بزند، چه رسد به اقدام عملی، حتی اگر این اظهارات از سوی رئیس‎جمهور آمریکا هم مطرح شود.

به کانال تلگرام خبرگزاری اقتصاد روز بپیوندید!

https://t.me/D_Economy