گلب الدین حکمتیار می‌گوید: «ما آماده هستیم با طالبان تیم مشترک انتخاباتی تشکیل دهیم و درباره ترکیب دولت و تعدیل های مورد نیاز در قانون اساسی به توافق برسیم.»

به گزاش خبرگزاری اقتصاد روز، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی بار دیگر در نشست خبری اظهارات ضدو نقیضی را در قالب طرح پیشنهادی به جنگ‌جویان طالب عنوان کرد.

وی در انتقاد از عملکرد دولت در روند صلح گفت که اشرف غنی برای مذاکره با طالبان هیئت فراگیری ایجاد نکرده و بازی انتخابات را با صلح نیز تکرار کرده است.

وی افزود: «اشرف غنی به جای ایجاد هیئتی متشکل از رئیس جمهور و رئیس اجرایی دولت، کمیته مشورتی صلح را بوجود آورده است که هیچ یک از احزاب سیاسی این کشور نیز عضویت در آن را نپذیرفته‌اند.»

حکمتیار درباره طالبان نیز گفت که «ائتلاف احزاب سیاسی» موسوم به «میسا» آمادگی دارد تا تیم انتخاباتی مشترکی را با گروه طالبان برای انتخابات ریاست جمهوری آینده معرفی کند.

رهبر حزب اسلامی برای مقابله با ائتلاف بزرگ ملی، ائتلاف جداگانه‌ای را موسوم به «میسا» با حضور احزاب «نهضت همبستگی ملی»، «محاذ ملی»، «افغان ملت» و «شورای انسجام جمعیت اسلامی» تشکیل داده است.

وی افزود: «بر اساس طرح پیشنهادی ما گروه طالبان بیشترین سهم را در دولت آینده این کشور نسبت به سایر احزاب سیاسی افغانستان در اختیار خواهد داشت.»

رهبر حزب اسلامی اداه داد: «ما آماده هستیم که درباره ترکیب دولت، سیاست داخلی و خارجی افغانستان و تعدیل قانون اساسی با گروه طالبان به توافق برسیم و موضع مشترکی را اتخاذ کنیم.»

حکمتیار خاطرنشان کرد که اگر طالبان با احزاب سیاسی در ایجاد دولت جدید در افغانستان تعامل کند نیروهای آمریکایی و ناتو نیز از کشور خارج خواهند شد.

وی افزود: «احزاب سیاسی آماده مذاکره با طالبان هستند و در صورت توافق طالبان مذاکرات در یک کشور بی طرف برگزار خواهد شد.»

رهبر حزب اسلامی در بخشی از اظهارات خود دولت و کمیسیون انتخابات را به تغییر نتایج انتخابات پارلمانی متهم کرد.

وی تصریح کرد: «شواهدی در دست دارم که کارمندان کمیسیون‌های انتخاباتی در ازای دریافت پول آرای نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان را دست کاری کردند.»

حکمتیار مدعی شد که نامزدان حزب اسلامی بیشترین آرا به دست آورده است اما کمیسیون انتخابات و دولت این کشور نتایج انتخاباتی را تغییر دادند.

وی افزود: «احزاب سیاسی خواستار ابطال آرای فاقد بیومتریک هستند و اگر کمیسیون انتخابات و دولت خواست آنها را نادیده بگیرند با خیمه‌های تحصن و اعتراضات گسترده مردمی روبرو خواهد شد.»

اظهارات رهبر حزب اسلامی درباره روند صلح و انتخابات ریاست جمهوری در حالی صورت می‌گیرد که وی متهم به ایجاد تنش‌های سیاسی برای فروپاشی دولت است.