داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور عید سعید فطر را برای تمام مسلمانان جهان به‌ویژه ملت بزرگ افغانستان تبریک و تهنیت گفته و آرزو کرده است که شهروندان روزهای خجستۀ عید را در کنار خانواده‌هایشان با وحدت و همدلی سپری نمایند.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد روز، رئیس‎اجرائیه می‎گوید: «عید فرصتی است تا مردم با عزت ما غم‌ها و مصیبت‌های تحمیل شده را فراموش کرده و پس از یک ماه عبادت در کنار هم به صلح و صفا سپری نمایند».

وی ادامه داد: «مردم ما سال‌هاست درد خشونت‌، تندروی و تروریسم را می‌کشند. تروریسم بدصفت که به هیچ دین و آیینی پابند نیستند، حتی در ماه مبارک رمضان ده‌ها غیرنظامی بی‌گناه از جمله علمای کرام را به شهادت رسانیده و یا زخمی ساختند».

عبدالله یادآور شد: «با تأسف که پیام عیدی اخیر رهبر گروه طالبان نیز هیچ  قصدی را برای کنارگذاشتن خشونت و دست‌برداری از جنگ و خونریزی نشان نمی‌دهد».

این درحالی‌ است که تلاش کم‌سابقه جامعۀ جهانی در راستای پروسۀ صلح فرصت بی نظیری را برای مذاکره و پایان دادن به جنگ و خونریزی در کشور ما میسر ساخته است.

وی گفت: «صلح خواست همگانی مردم ماست و ما دربارۀ این روند ملی نظر روشن داشته‌ایم و برای دست‌یابی به آن، از هیچ‌گونه تلاش و قربانی دریغ نکرده و اجازه نخواهیم داد این خواست واحد ملت و فرصت استثنایی تاریخی، به گروگان گرفته شود و در راستای اهداف فردی، گروهی و تیمی مصادر گردد».

حال باید همه پی برده باشند که از راه خشونت و خون‌ریزی نمی‌توانند به هدف برسند.

رئیس اجرایئه می‎گوید: «نیروهای امنیتی دلیر افغانستان درحالی‌که جریان پروسۀ صلح را با دقت زیر نظر دارند با تمام قوا از هیچ نوع فداکاری و ایستادگی در دفاع از سرزمین و تمامیت ارضی کشورشان دریغ نمی نمایند».

عبدالله یادآور شد: «جا دارد از قهرمانان و رشادت‌های نیروهای امنیتی در این ایام خجسته سپاس‌گزاری ویژه نموده و در کنار این قهرمانان و خانواده‌هایشان باشیم».

وی تصریح کرد: «در سال جاری، مردم افغانستان شاهد انتخابات ریاست‌جمهوری خواهند بود. برگزاری یک انتخابات شفاف، عادلانه و با اعتبار و در نتیجۀ آن انتقال سیاسی، برای صلح و ثبات و وحدت ملی در کشور فوق‌العاده مهم خواهد بود».

عبدالله در خاتمه گفت: «از این رو، باردیگر به فراهم‌آوری فرصت‌های برابر به همۀ نامزدان در میدان انتخابات تأکید می‌کنیم و تلاش می‌ورزیم جلو استفاده از امکانات دولتی در کمپین انتخاباتی و سوءاستفاده از منابع ملی گرفته شود».