سفارت پاکستان در کابل باانتشار خبرنامه‎ای اعلام کرده است که صدور ویزا به تمام افغان‎ها متوقف شده است و پس از این صرف به «کهن‎سالان، مریضان، زنان و تجاران» ویزه پاکستان صادر می‎گردد.

به‎گزارش خبرگزاری اقتصاد روز، در اعلامیه سفارت پاکستان آمده است: «تا زمانی‎که حکومت افغانستان در برابر باندهای که دربیرون از سفارت برای دسترسی به خدمات این نهاد از متقاضیان پول می‌گیرند، اقدام نکند، این سفارت برای شهروندان افغانستان ویزه صادر نخواهد کرد».

اما نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله در مصاحبه با رسانه‎ها، این اقدام پاکستان را یک بهانه خواند و گفته که سفارت آن‎کشور نمی‌خواهد این مشکل را حل کند.

رحیمی گفت: «این صرف یک بهانه است، سفارت پاکستان نمی‌خواهد این مشکل را حل کند، سفارت‌های دیگر نیز هستند که در آنجا نیز ازدحام وجود دارد، اما آن‌ها یک سیستم منظم ساخته اند. این مشکل از خود سفارت است».

سخنگوی وزارت داخله همچنان از سفارت پاکستان خواست که مشکلات داخلی این اداره را خود شان حل کنند.

سفارت پاکستان در حالی این اقدام را روی دست گرفته است که پیش از این نگرانی‌هایی از روند صدور ویزه در کابل و ننگرهار وجود داشت.

سال گذشته شماری از متقاضیان ویزه در ولایت ننگرهار، اتهامات را بر قنسلگری و محافظان این نهاد دیپلماتیک وارد کردند که در عوض ویزه پول هنگفتی را از مردم می‌گیرد و به همین دلیل قنسلگری پاکستان برای مدتی در آن ولایت مسدود شد.

پس از آن که شکایات از موجودیت فساد به میان آمد، وزارت داخله از بازداشت شماری از افرادی خبر داد.

وزارت داخله در این اواخر، دو پولیس محافظ سفارت پاکستان را بازداشت کرد که یک پیرمرد متقاضی ویزه را مورد ضرب و شتم قرار داده بودند.

همچنان، وزارت داخله برای جلوگیری از فساد و تامین شفافیت، تمامی محافظان سفارت پاکستان را تبدیل کرده بود.