روزنامه آمریکایی «واشنگتن اگزماینر» به تازه‎گی تنش‎های مرزی میان افغانستان و پاکستان را به‎بررسی گرفته و نوشته است که پاکستان از روی‎کارآمدن یک دولت‎قدرت‎مند در افغانستان هراس دارد.

به‎گزارش خبرگزاری اقتصاد روز، این روزنامه آمریکایی نگاشته است که همزمان با ادامه تلاش‌های واشنگتن برای تأمین صلح در افغانستان، پنتاگون نگران است که این دو متحد امریکا باادامۀ زد و خورد میان‌شان در مناطق مرزی از هدف اساسی که همکاری در روند صلح است، دور خواهند ماند.

واشنگتن اگزمینر به گزارش تازۀ پنتاگون اشاره کرده که بر اساس آن حکومت‌های افغانستان و پاکستان همدیگر را به حمایت از گروه‌های تروریستی برای انجام حملات در مناطق مرزی متهم کرده‌اند.

تازه‌ترین تنش‌های مرزی میان افغانستان و پاکستان در اول و دوم ماه می سال روان میلادی گزارش شد که در آن پاکستان ادعا کرد که بین ۷۰ تا ۸۰ تروریست بالای سربازان پاکستانی از خاک افغانستان حمله کردند.

نشریه در ادامه نوشته است، پاکستان در واکنش به این رویداد حملات راکتی را بالای قلمرو افغانستان انجام داد که در آن از کشته شدن چهار سرباز افغان گزارش شد.

اما پنتاگون در گزارش گفته است که رئیس جمهور افغانستان و صدراعظم پاکستان به این وضعیت به‌گونه صلح‌آمیز پرداخته و از وخامت آن جلوگیری کردند.

نشریه واشنگتن اگزمینر به نقل از بیل روگیو «Bill Roggio» مدیر مسئول نشریه «Long War Journal» و عضو ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی نوشته که گفته است، یک دلیل برای درگیری‌های مرزی میان افغانستان و پاکستان این است که اسلام‌آباد هرگز نمی‌خواهد که افغانستان یک حکومت قوی داشته باشد.

به گفتۀ روگیو، حکومت قوی افغانستان به مثابه یک تهدید برای پاکستان است، به‌خصوص حکومتی که روابط دوستانه با هندوستان داشته باشد.

نشریه به نقل از بیل روگیو در ادامه نوشته است، از همین‌رو پاکستان تروریستان طالب را متحد نزدیکش می‌داند.