مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا طی بیانیه‌ی می گوید که حالا زمان صلح فرا رسیده است و آمریکا از یک سال بدین سو در تلاش است که صلح را در افغانستان برقرار نماید.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد روز، پمپئو اظهار می دارد که هرچند تلاش صلح تا کنون روشن نیست، اما رئیس جمهور ترامپ در انتظار است که از تلاش صلح میان امریکا و طالبان نتجه درست به دست آید.

وزیر خارجه آمریکا می افزاید: «ما نمی‌دانیم که چگونه تلاش‌ها برای رسیدن به صلح و آشتی پایان می‌یابند، اما رییس‌جمهور ترمپ متعهد است تا اطمینان حاصل کند که ما آن را به درستی دریافت کنیم».

پیش‌تر از این رئیس جمهور امریکا در گفتگوها با خبرنگاران در حاشیه نشست سران گروه «هفت جی» در فرانسه گفت که هیچ جدول زمانی برای خروج نیروهایش از افغانستان وجود ندارد.

اما وزیر خارجه امریکا می افزاید:

«ما در آنجا هستیم، ما واقعاً در آن‌جا یک نیروی برای نگهداشتن صلح تا دیگر چیز هستیم. ما می‌توانیم که پیروز این نبرد در زمان کوتاه باشیم، اما من نمی‌خواهم که ده میلیون تن را بکشم».

در حال حاضر، بیش از 14 هزار یرو امریکا در افغانستان حضور دارند که بیشتر آنان در ماموریت مشوره دهی و آموزش نیروهای امنیتی افغان، مصروف هستند.

این در حالی است که آگاهان امور سیاسی بارها انتقاد می کند که آمریکا قصد خروج از افغانستان را ندارد و برای ماندن نیروهایش به دنبال بهانه می باشد.