والی فاریاب از جابجایی ده‌ها تروریست خارجی در این‌ولایت ابراز نگرانی کرده و از احتمال افزایش جنگ در فاریاب خبر می‌دهد.

به‌گزارش خبرگزاری رویداد روز، به‌نقل از آریانا نیوز، «نقیب‌الله فایق» والی فاریاب در یک نشست خبری در کابل بیان می‌دارد که در جریان دوهفته‌ی اخیر، شماری از اتباع خارجی با خانواده‌های‌شان در ولسوالی‌های «کوهستان»، «گرزیوان» و «المار» این‌ولایت جابه‌جا شده و حضور آن‌ها باعث تشدید جنگ می‌شود.

به گفته وی این تروریستان که شمار شان دستکم به 40 تن می‌رسند در ساحات زیر نفوذ طالبان جای گرفته‌اند.

او افزود، این افراد که با فامیل‌های‌شان همراه هستند مهارت‌های  نظامی از جمله تک‌تیراندازی و پرتاب هاوان را به‌جنگ‌جویان طالبان آموزش داده و بعضا خود به‌گونه‌ی مستقیم علیه نیروهای ارتش جنگ می‌کنند.

او از عبدالعزیز پسر طاهر یلداش رهبر تحریک اسلامی ازبکستان نام برد که در جمع این تروریستان در ولسوالی المار ولایت فاریاب جابه‌جا شده است.

هرچند والی فاریاب تأکید می‌کند که در جریان یک سال گذشته چندین عملیات هوایی‌ برای سرکوب اتباع خارجی راه‌اندازی شده؛ اما، وی می‌خاطرنشان می‌سازد که افزون بر عبدالعزیز، چهل خانواده‌ی دیگر نیز در چندین ولسوالی ولایت فاریاب جا‌به‌جا شده ‌اند.

آقای فایق تصریح کرد که بر اساس معلومات کشفی، این افراد از برخی فرماندهان گروه طالبان امکانات و تجهیزات نظامی دریافت می‌کنند، اما با گروه داعش همنوایی بیشتر دارند؛ او اما تاکید کرد که تاکنون این افراد پرچم داعش را بالا نکرده‌اند.

والی فاریاب جابه‌جایی اتباع خارجی را در فاریاب تهدیدآمیز برای امنیت این‌ولایت ارزیابی کرده از تقویت دوباره گروه داعش در ولایت‌های شمالی کشور ابراز نگرانی کرد.

فائق جابه‌جایی این تروریستان در ساحات تحت نفوذ گروه طالبان که به گفته‌ای وی راه اندازی عملیات‌های تصفیه‌ای زمینی را ناممکن کرده خطر آفرین توصیف کرد.