جنرال عبدالرشید دوستم، معاون نخست رییس جمهور هشدار می‌دهد که اگر به تأمین امنیت ولایات شمال کشور و از جمله ولایت جوزجان رسیدگی نشود، خودش به همکاری مردم در این زمینه تصمیم خواهد گرفت.

آقای دوستم می‌گوید که در گذشته طالبان در میمنه، جوزجان و بلخ حضور نداشتند، اما امروز تمام راه‌های ولسوالی‌ها از سوی این گروه مسدود شده‌اند.

عبدالرشید دوستم، معاون نخست رییس‌جمهور، گفت: «من این گپ را به گوش رییس‌جمهور می‌رسانم، اگر رییس‌جمهور گوش نگرفت، این‌جا خود ما و شما تصمیم می‌گیریم.»

جنرال دوستم با انتقاد از ناامنی‌ها در شمال افغانستان می‌گوید که فرمانده قول اردوی اردوی ۲۰۹ شاهین در مزار شریف ناتوان است؛ زیرا به گفته او به علت ناتوانی این فرمانده، افسران جوان در نبردها جان می‌بازند.

عبدالرشید دوستم، معاون نخست رییس‌جمهور، گفت: «دیروز یک سرباز نظم و امن به من زنگ زد (از منطقه مینجگی) می‌گوید که هشت یا نه ماه شده که ما سی و پنج نفر همین‌جا مانده‌ایم. او سرباز هم از خود پدر و مادر دارد، خانه دارد، بعضی شان طفل دارند، از نه ماه در آن‌جا در حالت محاصره مانده‌اند و راه‌ شان بسته است.»

آقای دوستم می‌گوید که مقام‌های امنیتی که توانایی مدیریت را ندارند، باید محاکمه شوند.

آقای دوستم گفت: «این‌طور آدم‌ها به جنرالی نمی‌‌ارزد. به ما صلاحیت بدهد این‌‌طور آدم‌ها را محاکمه باید بکنیم. این چگونه جنرال است که دوصد نفرش تنها در قیصار به شهادت رسید.»

در همین حال مجلس سنا فیصله کرده است که مسئولان امنیتی را برای پاسخ‌گویی به این مجلس فرا بخواند. اعضای مجلس سنا در نشست روز سه شنبه با ابراز نگرانی از افزایش ناامنی‌ها در کشور در ماه رمضان، طالبان را دشمنان مردم افغانستان و مخالف تامین صلح در کشور خواندند.