نی یا نهاد حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان در واکنش به اخراج دو معترض از صحن تالار لویه جرگه می‌گوید که این کار محافظان رییس جمهور به معنای سرکوب آزادی بیان است.

روز گذشته هنگام افتتاح لویه جرگه مشورتی صلح از سوی رییس جمهور، دو تن که می‌خواستند اعتراض‌شان را به گوش آقای غنی برسانند از سوی نیروهای امنیتی به بیرون از تالار کشیده شدند

نهاد نی در این مورد گفته که به باور این نهاد، خاموش ساختن صدای اعتراض شهروندان در واقع سرکوب آزادی بیان است

عبدالمجیب خلوتگر رییس اجرایی نی می‌گوید، براساس ماده 34 قانون اساسی که آزادی بیان را تضمین کرده است هیچ کسی حق ندارد صدای اعتراض مردم را خاموش کند و شهروندان افغانستان را از این حق قانونی‌شان محروم سازد

در اعلامیه نی آمده که خاموش ساختن صدای اعتراض، در واقع خفه ساختن آزادی بیان است. وقتی چنین اقدامی پیش چشم رییس جمهور صورت می‌گیرد این می‌تواند صدمه‌ای بزرگی به آزادی بیان تلقی گردد.

نی افزوده که پیش از این نیز شاهد رخ‌داد‌های مشابهی بودیم که در جریان سخنرانی‌های رییس جمهور در داخل و خارج از افغانستان، آنانی که اعتراض داشتند و می‌خواستند حرف‌های‌شان را به گوش رییس جمهور برسانند به شکل فجیعانه‌ای سرکوب شدند

نهاد نی تاکید کرده که اگر رییس جمهور خود را متعهد به آزادی بیان می‌داند باید به مردم افغانستان در زمینه سرکوب صدا‌های اعتراض، پاسخ بگوید.

شمار زیادی از کاربران صفحات اجتماعی نیز به شدت نسبت به اخراج این دو اشتراک کننده جرگه مشورتی به دلیل اعتراض‌شان به رییس جمهور از تالار لویه جرگه واکنش نشان داده‌اند.

اما ارگ ریاست جمهوری در واکنش به انتقادها از اخراج معترضان از تالار جرگه مشورتی گفته که آزادی بیان در افغانستان تضمین شده است. فرصت برای اظهار نظر از فضای مجازی گرفته تا رسانه‌های جمعی فراه است.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در صفحه فیسبوکش نوشته: «اما در سال‌های اخير روش‌های جديدی كه عمدتا به هدف قهرمان‌سازی و يا شهرت طلبی است نيز رواج يافته است. مثلا هموطنی براي چند ثانيه با صدای بلند در جريان يك سخنرانی حرف می‌زند، برای رسانه‌ها سوژه روز توليد می‌كند. د

حالی‌كه همين هموطن ابزار‌های مختلف برای طرح خواسته‌ها و مطالبات شان دارد.»

وی تاکید کرده: «بهتر است بين مرز آزادی بيان و حق اظهار نظر با اخلال برنامه به هدف سياسی تفاوت قايل شويم. به آزادی بيان احترام داشته باشيم و نظم جلسه را نيز رعايت كنيم.»