حیدر العبادی نخست‌وزیر پیشین عراق دیروز (چهارشنبه، ۲۹ عقرب) ایران را به عدم دخالت در امور کشورش فرا خواند.

به‌گزارش خبرگزاری رویداد روز، او در مصاحبه با العربیه گفت: «من ایران را به بازبینی سیاست‌های خود در عراق و عدم دخالت در امور آن فرا می‌خوانم».

العبادی افزود: «تهران باید طرف‌های ایرانی را که در موضوع تشکیل کابینه عراق دخالت می‌کنند، مورد بازخواست قرار دهد».

او در ارتباط با اسناد منتشر شده در «نیویورک تایمز» در خصوص عراق تاکید کرد که این اسناد، گویای حجم دخالت ایران در عراق می‌باشد.

العبادی در مورد موضوع کابینه، تظاهرات و اعتراض‌های جاری در کشور علیه طبقه سیاسی حاکم که از اول اکتبر آغاز و همچنان ادامه دارد، گفت: «ما به‌خاطر کشتار تظاهرکنندگان عراقی به ابراز مخالفت با کابینه عبدالمهدی برخاستیم».

به‌گفته العبادی، فراکسیون نمایندگان همداستان با او بر لزوم بازخواست از کابینه اصرار ورزیده و خواستار برگزاری انتخابات زودرس می‌باشند.

قابل یادآوری است که رهبران فراکسیون‌های گوناگون مجلس عراق، دوشنبه در منزل عمار الحکیم رهبر جریان «الحکمه»، برای یافتن برون رفت از بحران کنونی در نظام سیاسی کشور و تلاش در جهت تسریع اجرای اصلاحات به هدف کاستن از خشم مردم معترض، در مرکز بغداد تشکیل جلسه دادند.

در صورت‌جلسه این نشست، به کابینه عبدالمهدی اولتیماتوم داده شد که در صورت عدم اجرای اصلاحات توافق شده، ظرف 45 روز از کابینه در مجلس سلب اعتماد خواهد شد.