رحمت الله نبیل یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری گفته است رئیس جمهور غنی فکر می‎کرد که شاید اتمر بتواند در پست مشاوریت امنیت ملی، روابط کابل و اسلام آباد را بهبود کند، اما او رابطه خود را با هند خراب و پشنهاد این‎کشور را برای اهدای چرخبال‌ها رد کرد و رفت با پاکستان معاهدات مختلفی به امضا رساند. از آن جمله معاهده‌ی سیم خاردار که حالا بحث روی آن داغ شده است.

نبیل می‎گوید که تلفن‎های محرم میان اتمر و رئیس «آی.اس.آی» گذاشته شد، آقای اتمر در روزهای نخست‎کاری در حکومت آمده بود برنامه‎اش، ریاست‎جمهوری و کاندیداتوری بود.

همیشه در تلاش بود که با کشورهای منطقه و کشورهای تاثیرگذار، روابط مخفی ایجاد کند؛ با کشورهای عربی، روسیه، ایران و پاکستان، بسیار روابط قوی ایجاد کرد.
با این حال، آقای غنی با هیچ‎کدام اختلاف خاصی نداشت؛ اما وقتی فهمید که او معاملاتی را در خفا از او انجام می‎داده است، خواهان استعفای وی شد.
حتا در بیرون کردن اتمر از حکومت، امریکا نیز دست داشت، وقتی که امریکایی‌ها از دیدارهای او، بخصوص همراه سردار قاسم سلیمانی، رئیس سپاه پاسداران ایران، مقام‌های چین و امثال آن باخبر شدند، خود امریکایی‌ها بالای اتمر بدگمان شدند.

با وجود اختلافات شدید میان اقای غنی و امریکا، بازهم امریکایی‌ها نمی‎خواستند او را از حکومت کشیده شود؛ اما سرانجام آقای غنی به اتمر تا ساعت 4 عصر وقت داد که استفعاش را بنویسد در غیر آن‎صورت به لوی ثارنوالی کشور معرفی می‎شود.