معاون وزیر خارجه ایران در تازه ترین اظهارات خود به تشدید تحریم ها ازسوی آمریکا واکنش نشان داده و گفته است که اگر نفت این کشور به فروش نرود مهارجرین افغان اخراج می شوند.

به گزارش اقتصاد روز، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران دیروز چهارشنبه (18 ثور) در مصاحبه با یکی از تلویزیون های آن کشور نسبت به خروج اجباری مهاجران افغان از آن کشور خبر داد.

وی گفت: «هم اکنون بیش از سه میلیون افغانستانی در ایران هستند که دو میلیون فرصت شغلی را اشغال کرده‌اند و سالانه سه تا پنج میلیارد یورو از ایران خارج می‌کنند.»

آقای عراقچی افزود: «هم اکنون ۴۶۸ هزار دانش آموز افغان که رایگان در مدارس ایران تحصیل می‌کنند، در حالی که هر کدامشان سالانه ۶۰۰ یورو هزینه دارند. هم اکنون ۲۳ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند، در حالی که سالانه ۱۵ هزار یورو برای هر کدام از آنان هزینه می‌شود.»

معاون وزارت امور خارجه ایران گفت: «آوارگان در مجموع هشت میلیارد دالر برای کشورمان هزینه دارند.»

آقای عراقچی افزود: «اگر تحریم‌ها اثر کند و فروش نفتمان به صفر برسد، جمهوری اسلامی ایران مجبور است سیاست ویژه ای را برای اقتصاد خود در نظر بگیرد و ممکن است نتوانیم به این شکل ادامه دهیم و از برادران و خواهران افغانستانی مان بخواهیم ایران را ترک کنند.»

این مقام وزارت خارجه ایران گفت که از لحاظ انسانی نمی‌خواهیم چنین اتفاقی بیفتد اما اگر مجبور شویم چنین خواهیم کرد و تبعاتش بر عهده امریکاست؛ همان کشوری که افغانستان را به بحران کشید.

قبل از این دیروز (چهارشنبه، ۱۸ ثور)، حسن روحانی، رییس جمهور ایران گفته بود کشورش با پذیرش پناهجویان و مهاجران مانع از حرکت سیل مهاجرین به سوی اروپا می‌شود.

تاکنون حکومت افغانستان به این اظهارات معاون وزارت خارجه ایران واکنشی نشان نداده است.