رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که هند به مدیریت آب‌های افغانستان کمک می‌کند و این‌ کار سبب نگرانی پاکستان شده است.

به‌گزارش اقتصاد روز، بخش عمده از آب‌های کشور به دلیل عدم مدیریت و نبود بندهای آب به کشورهای همسایه بویژه پاکستان جاری است.

دولت هند در سال‌های اخیر تلاش کرده است تا با سرمایه گذاری در ساخت بندهای آب‌گردان به مدیریت آبهای افغانستان کمک کند که این موضوع نگرانی دولت پاکستان را برانگیخته است.

رسانه اوراسیا در گزارشی تصریح کرد که دولت پاکستان این اقدام هند را به مثابه جنگ آبی دهلی‌نو با این کشور می‌داند و مخالف ساخت بند‌های آب در افغانستان است.

این رسانه تصریح کرد که روند ساخت بند آب موسوم به «شاه توت» روی دریای کابل با کارشکنی‌های پاکستان روبرو شده است.

بند شاه توت قرار است با کمک دولت هند ساخته شود که می‌تواند بیش از 147 میلیون متر مکعب آب را ذخیره و 400 هکتار زمین زراعتی را آبیاری کند.

این در رسانه تاکید کرده است که مدیریت منابع آبی در افغانستان می‌تواند به خودکفایی و رشد اقتصادی این کشور کمک شایانی کرده و در زندگی مردم افغانستان تاثیر خوبی را بجا بگذارد.

هند در حال حاضر امکانات و مهندسی دقیقی از 12 پروژه تولید نیروی برق آبی برای ساخت و ساز آن بر روی رودخانه کابل را تکمیل کرده است.

بانک جهانی نیز مبلغی معادل 7 میلیارد و 79 میلیون دالر را برای ساخت 12 بند تولید کننده نیروی برق آبی بر روی رودخانه کابل و شاخه‌های فرعی آن  فراهم خواهد کرد.

شاخه‌های فرعی دریای کابل و کنر که به داخل خاک پاکستان جریان دارند و دولت پاکستان نیروگاههای برقی و چندین بند آب را بر آن احداث کرده است، بیش از 25300 هکتار زمین را آبیاری می‌کند که به نام‌های «چناب»، «جهلم» و «سند» یاد می‌شود.