افسردگی شدید می تواند ریشه در شرایط فردی و اجتماعی داشته باشد اما تغذیه هم بی تاثیر نیست. در بین خوراکی ها غذاهای افسرده کننده ی بسیاری وجود دارد که برخی موجب بروز افسردگی شدید می شوند.

افسردگی شدید با خوردن برخی از مواد غذایی معروف به غذاهای افسرده کننده بروز و تشدید می شود. در دنیای مدرن و پر از استرس امروزی مواد غذایی هم به فاکتورهای ایجاد افسردگی اضافه شده اند که با انها آشنا می شوید.

پژوهش های جدید نشان داده است که ابتلاء به افسردگی می تواند به دلیل بیولوژیکی مخصوصاً نوع مواد غذایی که فرد استفاده می کند در برخی مواقع رخ دهد.

گفتنی است، بر اساس تحقیقات دانشگاه استرالیای جنوبی کمبود مواد مغذی مورد نیاز بدن و عدم مصرف آنها توسط افراد می تواند سبب بروز افسردگی در آنها شود.

بررسی ها نشان می دهند، خوردن مواد غذایی فاقد ارزش تغذیه ای، مصرف زیاد گوشت سرخی، شیرینی و چاکلیت و عدم مصرف فیبر و انواع میوه و سبزیجات تازه می تواند بشدت باعث افزایش ریسک ابتلاء به افسردگی حاد شود.

کارشناسان اعتقاد دارند، حتی آلرژی به پروتئین گندم در صورتی که فرد از آن اطلاع نداشته باشد نیز می تواند منجر به افسردگی شود. مواد قندی باعث افزایش سطح گلوکز خون و حساسیت به انسولین و تولید هورمون کورتیزول در بدن شود. این مواد غذایی همچنین سبب بروز التهاب در مغز و اختلال در دریافت و ارسال سیگنالهای عصبی می شود.