جنگ‌جویان طالب اعلام کردند که نشست این گروه با مقامات آمریکایی که قرار بود امروز در قطر برگزار شود به دلیل وجود اختلاف نظر در موضوعات مورد مذاکره برگزار نخواهد شد. آنها همچنان گفته اند که زلمی خلیلزاد صلاحیت کافی برای اتخاذ تصامیم بزرگ را ندارد

به گزارش خبرگزاری اقتصاد روز، نشست دو روزه صلح افغانستان قرار بود امروز چهارشنبه بین طالبان و مقامات آمریکایی به میزبانی قطر برگزار شود اما به دلیل اختلاف درباره چگونگی برگزاری این نشست و دستور کار جلسه، لغو شد.

«جان بس» سفیر آمریکا در افغانستان نیز درباره این نشست در توئیتی اظهار داشت: «گزارش‌ها درباره گفت‌وگوهای طالبان و آمریکا در روز چهارشنبه دقیق نیست.»

وی افزود: «طالبان باید همان اندازه که با رسانه‌ها گفت‌وگو می‌کنند با افغانها نیز نیز گفت‌وگو کنند.»

پس از آن نیز سفارت آمریکا در کابل در توئیت دیگری تاکید کرد که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی برای پایان‌دادن به بحران ضروری است.

وزارت خارجه آمریکا نیز پس از آن اعلام کرد که «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان از 8-21 جنوری برای تسهیل توافق سیاسی بین‌الافغانی در راس هیئتی به هند، چین، افغانستان و پاکستان سفر خواهد کرد.

یکی از منابع طالبان درباره عدم برگزار این نشست به «رویترز» گفت: «مقامات آمریکایی تاکید داشتند تا طالبان با مقامات افغان در این نشست دیدار کنند.»

به گفته این منبع، دو طرف درباره اعلام آتش‌بس در سال 2019 اختلاف نظر دارند.

این منبع طالبان ادامه داد: «دو طرف توافق کردند تا در قطر دیدار نکنند.»

یکی از رهبران طالبان نیز به رویترز اظهارداشت: «در این دیدار قرار بود درباره خروج نظامیان آمریکایی، تبادل زندانیان و برداشتن تحریم‌ها از رهبران طالبان گفت‌وگو شود.»

منابع طالبان اظهار داشتند که این گروه از مقامات آمریکایی درخواست آزادی 25 هزار زندانی را مطرح و پیشنهاد داده طالبان نیز در مقابل 3 هزار زندانی را آزاد خواهد کرد.

به گفته این منبع آمریکایی‌ها اما در این مقطع علاقه‌ای به تبادل زندانیان نشان ندادند.

یکی دیگر از مقامات طالبان نیز درباره آتش‌بس گفت: «تا وقتی دستاوردهای عمده‌ میدانی کسب نکنیم هیچگونه آتش‌بسی اعلام نخواهد شد. ما احساس می‌کنیم خلیلزاد قدرت کافی برای اتخاذ تصمیم‌های بزرگ را ندارد.»