فاطمه رحیمی، عضو شورای ولایتی غزنی دیروز شنبه (15 سرطان) مدعی شد که متخصصان روسیه جنگجویان طالبان را در این ولایت تمرینات نظامی می‌دهند.

فاطمه رحیمی به خبرگزاری «افغان نیوز» گفته است، کشورهای همسایه در ناامنی این ولایت فعالیت گسترده دارند، زیرا غیر از طالبان پاکستانی، دیپلمات‌های روسی نیز به این جنگجویان تمرین نظامی می‌دهند.

رحیمی افزود: «ما از انفجار و کشتار خسته شده ایم؛ اطفال ما با انفجار ماین و شلیک راکت عادت نموده‌اند و این عمل به نحوی تبدیل به بازی کودکانه گردیده است».

از سوی دیگر، امان‌الله کامران عضو دیگر شورای ولایتی غزنی گفت، ولسوالی‌های اندر، مقر، قره باغ، گیلان، واعظ، گیرو، خوگیانی و زنخان این ولایت تحت کنترل کامل طالبان قرار دارند.

کامران افزود، در مسیر راه پاکستان – غزنی هیچ پاسگاه امنیتی و نظارت دولتی وجود ندارد، طالبان به راحتی از کویته پاکستان وارد خاک ولایت غزنی می‌شوند و با حمایت مالی آن کشور فعالیت‌های «تروریستی» انجام می‌دهند.

وی گفت: «در ولسوالی‌های که طالبان حضور دارند، با جودی که بازسازی، بازارکار، شوراهای مشورتی وجود ندارد، طالبان نان و آب شان را نیز از طریق مردم تهیه می کنند و از بابت زمین وسایل حمل و نقل شان مالیات می‌گیرند».

کامران علاوه کرد، وضعیت خدمات صحی و مراکز آموزشی نیز در ولسوالی‌های ناامن ولایت غزنی کاملا به دست طالبان است، آنان کسانی را به این پست‌ها می گمارند که واقعا خدمت می‌کنند و طالبان بر این کارکنان نظارت دارند.

امان الله کامران ادامه داد، نصاب درسی از سوی طالبان تعیین می‌شود، اما معاش معلمان و کارکنان خدمات صحی از سوی دولت پرداخته می‌شود، بنابراین مکاتب را به روی دانش‌آموزان دختر به گونه گسترده مسدود نموده است.

کامران گفت: «ضمن حضور گروه طالبان، سایر گروه‌های تروریستی همچون داعش و القاعده نیز با همکاری سه جانبه بصورت مشترک فعالیت‌های دهشت افگنانه انجام می‌دهند».

این عضو شورای ولایتی غزنی تاکید می‌کند، برای کاهش ناامنی‌ها در این ولایت باید حملات هوای شدت یابد و در صورت جلوگیری از این گونه حملات، وضعیت امنیتی وخیم‌تر خواهد شد.