آگاهان امور در پی سفر خلیلزاد به پاکستان می گویند که به احتمال زیاد مذاکرات صلح میان نمایندگان تروریستان طالب و و دیپلمات های آمریکایی از سرگرفته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویداد روز، سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی تروریستان طالب گفته است، ملا برادر معاون این گروه در راس یک هیئت بلند پایه به دعوت رسمی دولت پاکستان، امروز (چهارشنبه 10 میزان) وارد اسلام‌آباد می‌شود.

درهمین حال تلویزیون «آی آر وای نیوز» پاکستان گزارش داده که زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان نیز در راس یک هیئت بلند پایه امریکایی وارد اسلام‌آباد شده است.

این چهارمین سفر خارجی هیأت نمایندگان ترویستان طالب پس از لغو یکطرفه مذاکرات آمریکا و طالبان توسط ترامپ است.

«نظر محمد مطمئن» آگاه امور طالبان نیز در توئیتی نوشت که هیئت طالبان دوحه را به مقصد اسلام‌آباد ترک کرده و قرار است با «عمران خان» نخست وزیر، مقامات وزارت خارجه و دیگر مقامات ارشد پاکستانی دیدار کند.

براساس گزارش‌ها، آقای خلیل‌زاد در جریان سفرش به اسلام‌آباد با مقام‌های بلندپایه نظامی و و ملکی پاکستان درباره روند صلح افغانستان و پیشرفت‌های این روند گفتگو خواهد کرد.

اما سوال اساسی این است که سفر همزمان زلمی خلیل‌زاد و رهبری سیاسی گروه طالبان به پاکستان به معنی از سرگیری مذاکرات صلح می‌باشد.

اما حکومت افغانستان تاکید می‌کند هیچ گفتگویی صلحی بدون رهبری و مالکیت حکومت افغانستان نتیجه بخش نخواهد بود.

صدیق صدیقی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در این باره گفته است: «صلح اولویت ما است اما صلحی که به رهبری و مالکیت دولت افغانستان به پیش برده شود، منجر به تامین صلح پایدار و با عزت در افغانستان می‌گردد».