نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید، مبارزه علیه فساد در افغانستان هنوز هم یک نیاز اساسی محسوب می شود و مانع اصلی تأمین صلح در کشور است.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد روز، دفتر هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) در گزارش تازه ای که دیروز دوشنبه (۳۰ ثور) نشر کرده، می‌گوید این نهاد دریافته است که برای تداوم پیشرفت‌ها در راستای تطبیق راهبرد مبارزه با فساد در افغانستان، به تمرکز و تلاش‌های دوامدار ضرورت‌ است.

در گزارش تحت عنوان «مبارزۀ افغانستان در برابر فساد: کار اساسی برای صلح و رفاه» آمده‌است که افغانستان در راستای مبارزه با فساد پیشرفت‌هایی داشته‌است.

دامیچی یاماموتو، ریس یوناما در افغانستان در این گزارش گفته‌است: «ملل متحد از پیشرفت‌های افغانستان در این عرصه استقبال می‌کند، اما تمام نهادهای افغان در کنار همۀ اقشار جامعه، باید به تلاش‌های شان در راستای افزایش اصول تعهد، محاسبه و شفافیت ادامه دهند.»

او افزوده‌است: «فساد، حاکمیت قانون را ضعیف و زمینه را برای جنایات بیشتر مساعد می‌سازد که این امر منجر به ایجاد حلقه خبیثه گردیده که فرهنگ معافیت از مجازات را تقویه می‌کند. از همه مهمتر این‌که فساد حتی چشم انداز صلح را در معرض خطر قرار می‌دهد، در حالی‌که راه حل مبتنی به مذاکرات برای آینده افغانستان باید بر اساس صداقت و عدالت باشد.»

یوناما در این گزارش، پیشنهاداتی نیز برای مبارزه بهتر و جدی‌تر با فساد و بهبود زنده‌گی مردم ارائه کرده‌است.