روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» نوشته است که آمریکا در زمینه آموزش و تجهیز ارتش افغانستان ناکام مانده است.

به‎گزارش خبرگزاری اقتصاد روز، بر اساس یافته‌های نشریه «نیویورک تایمز» ارتش آمریکا در آموزش درست و تجهیز کافی نظامیان افغان بویژه در زمینه خنثی کنندگان مین نتوانسته امکانات لازم را فراهم کند.

براساس این گزارش، اسناد بدست آمده و گفت‌وگو با 7 مقام نظامی نشان می‌دهند که نیروهای کمکی در افغانستان اغلب وسایل محافظتی لازم و یا سطح آموزش کافی را ندارند تا به عنوان کماندو عملیات ویژه و یا گشت‌زنی انجام دهند.

جنرال «دیوید بارنو» که در سال‌های 2003 و 2005 فرماندهی جنگ در افغانستان را به عهده داشت شرایط نظامیان این موضوع را به یک مدل نظامی شکست خورده تشبیه کرد.

این روزنامه آمریکایی با اشاره به جلسه استماعیه سرپرست وزارت دفاع آمریکا نیز از غایب بودن موضوع افغانستان در این جلسه آن را موضوعی عجیب خواند.

گفتنی است که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون 12 نیروی آمریکایی از جمله 10 نظامی این کشور و 2 نیروی طرف قرارداد پنتاگون در افغانستان کشته شدند.

پیش از این نیز «جان سپکو» سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان  گزارش داده بود که مشاوران نظامی آمریکا از تجربه و امکانات کافی برای آموزش نظامیان افغان برخوردار نیستند.