حس روحانی، رئیس‎جمهور ایران، امروز (چهار شنبه 2 اسد) در جلسه هیأت دولت با بیان این‎که تحریم کامل نفت ایران شرایط جدیدی را بوجود آورده، برای مذاکره با آمریکا اعلام آمادگی کرد.

به‎گزارش خبرگزاری اقتصاد روز، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر ریاست‌جمهوری ایران، حسن روحانی گفت که کشورش برای «مذاکره عادلانه و عزتمندانه» آمادگی دارد، اما حاضر نیست « به اسم مذاکره کنار میز تسلیم » قرار گیرد.

او کاهش پای‌بندی کشور به تعهدات مندرج در توافق هسته‌ای را نتیجه اقدام آمریکا برای تحریم کامل فروش نفت ایران دانست و گفت: « تا زمانی که برغم خروج آمریکا می‌توانستیم به اندازه نیاز خود نفت بفروشیم، به صورت کج‌دار و مریز با موضوع خروج آمریکا از برجام برخورد کردیم، اما از وقتی که به‎بطور کامل برای تحریم نفت ایران وارد عمل شدند بی‌تردید شرایط جدیدی نیز پیش آمد، لذا شرایط اردیبهشت سال 98 با اردیبهشت سال 97، متفاوت گردید و با توجه به شرایط جدید تصمیمات قاطعی را در خصوص کاهش تعهدات اتخاذ کرده و فرصت‌های 60 روزه‌ای برای انجام تعهدات به طرفین اعلام کردیم».

روحانی توقیف نفت‌کش بریتانیایی در تنگه هرمز به دست سپاه پاسداران را ـ«اقدامی شجاعانه» توصیف کرد و از سپاه برای این‎کار «تجلیل» کرده و در این‌باره گفت: «تنگه هرمز از موقعیت بسیار مهمی برخوردار است و نه جای شوخی است و نه جای اینکه کشوری بخواهد مقررات بین‌المللی را در آن نادیده گرفته و برخلاف جهت و بی‌توجه به هشدارهای سپاه پاسداران که مسئولیت امنیت تنگه هرمز را برعهده دارد، وارد این تنگه شود».

رئیس‌جمهوری ایران درباره روابط کشورش با اروپا نیز گفت: «به دنبال ادامه تنش با برخی از کشورهای اروپایی نیسیتیم و چنانچه به چارچوب‌های بین‌المللی متعهد باشند و از اقدامات خلاف خود از جمله آنچه در جبل الطارق انجام دادند دست بردارند، پاسخ متناسبی نیز از ایران دریافت خواهند کرد».

پیش از آن هم رهبر ایران در پی توقیف یک نفتکش ایرانی توسط بریتانیا در جبل الطارق، خواستار اقدام تلافی‌جویانه شده بود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز سه‌شنبه 16 جنوری توقیف نفت‌کش ایران در جبل‌الطارق را «دزدی دریایی» توصیف کرده و با تهدید به اقدام متقابل گفته بود: « جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند و در فرصت خود و جای خود پاسخ خواهند داد».