منبع: واشنگتن پست

نویسنده: آدام تایلور

مترجم: یوسف نیکزاد

ظاهرا چنین بر می‌‌آید که ایالات متحده آمریکا و ایران به رویارویی نظامی نزدیک می‌شوند. در روز جمعه، فقط یک روز پس آنکه ایالات متحده آمریکا ناو جنگی و هواپیماهای بی ۵۲ را به خاورمیانه فرستاد تا با تهدید ایران را باز دارد؛ دو نفتکش عربستان سعودی و یک کشتی نارویژي آشکارا در خلیج فارس مورد حملات خرابکارانه قرار گرفت.

اختلاف نظر میان دولت آمریکا که توسط یک رئیس جمهور «جمهوری خواه قاطع» رهبری می‌شود وجود دارد. قدرت‌های خاورمیانه ایالات متحده آمریکا را بخاطر حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ تمجید می‌کنند درحالیکه این حرکت تا همین سال بطور گسترده(درآمریکا) محکوم شده است.

حتی برخی از رهبران بطور آشکارا اوضاع را به همین سمت به‌پیش می‌برند: «جان بولتون» مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ترامپ که در زمان جورج بوش سمت معاون وزیر خارجه در امور کنترول تسلیحات و امنیت بین المللی را به عهده داشت نقش کلیدی در تهاجم آمریکا به عراق ایفا نمود.

با وجود تشابهات موجود، درگیری با ایران مانند جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی آسان نخواهد بود. این کاملا از چند جهت متفاوت است-و این (جنگ با ایران) قطعا بطور اساسی بدتر خواهد بود. امروز ایران اگر با عراق در سال ۲۰۰۳ مقایسه شود بطور قابل ملاحظه کشور متفاوت است. راه هایی ایران که بجنگد نیز قطعا متفاوت خواهد بود.

اگر هیچ‌مورد دیگر در نظر گرفته نشود، ایران کشور بزرگتر از عراق قبل از تهاجم در سال ۲۰۰۳ است. در آن زمان نفوس عراق در حدود ۲۵ میلیون بود. اکنون نفوس ایران بیشتر از ۸۲ میلیون تخمین می شود. وسعت ایران ۵۹۱ هزار مایل مربع و وسعت عراق ۱۶۸ هزار مایل مربع است.

یک تخمین درسال ۲۰۰۵ نشان می‌داد، در صورتیکه تهاجم به ایران آغاز شود ارتش این‌کشور کمتر از ۴۵۰ هزار تن خواهد بود. تخمین‌های جدید نشان می‌دهند که حالا ایران ۵۲۳ هزار نظامی فعال و همچنین ۲۵۰ هزار پرسونل ذخیره‌ای دارد.

نکته دیگر موقعیت استراتیژیک ایران است. ایران یک قدرت دریایی است که از طرف شمال به دریای سیاه  و از طرف جنوب هم به خیلج فارس به خلیج عمان هم‌سرحد است. ایران با متحدان آمریکا مرز مشترک زمینی دارد. متحدانی چون: افغانستان، پاکستان، ترکیه و عراق.

موقعیت ایران در مرکز اورآسیا یک ظرفیت مهم تجارتی است. در حدود یک‌سوم تانکرهای نفت جهان از تنگه هرمز از مرز دریایی ایران و عمان می‌گذرد. در بیشترین حالت، این مسیر دریایی کمتر از دو مایل وسعت دارد. بستن آن میتواند صادرات جهانی روزانه نفت را ۳۰٪ کاهش دهد.

در قدرت متعارف نظامی، ایران بسیار ضعیف‌تر از ایالات متحده آمریکا است. اما این کشور به‌دنبال راه‌کارهای نامتقارن است که می‌تواند منافع ایالات متحده را در منطقه باخطر بزرگ مواجهه کند.

سپاه پاسداران ایران، نیرویی که به رهبر مذهبی ایران «آیت‌الله علی خامنه‌ای» وفادار است، و جدا از ارتش قانونی ایران، اقدام به تشکیل نیروهای عملیاتی ملیشه چون «سپاه قدس» در عراق، لبنان و سوریه کرده است؛ و همچنان شبه نظامیان مانند حزب الله را حمایت می‌کند که به نوبه خود یک قدرت است.

ایران این گروهای جنگجو را از قبل برای هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی تشکیل کرده است. در کمتر از یک‌سال، یک تجدید نظر در پنتاگن بصورت تخمینی دریافت که جنگجویان وابسته به ایران، بین سالهای ۲۰۰۳ الی ۲۰۱۱ حداقل ۶۰۸ سرباز آمریکایی را در عراق کشته‌اند. جنگجویان وابسته به ایران می‌توانند دوباره باعث تخریب عراق و افغانستان شوند.

نیروهای دریایی ایران همچنان نقاط قوت فراوان برای مواجهه با ایالات متحده دارد. آنها ضرورت به‌کارگیری از کشتی‌های جنگی بزرگ یا قدرت آتش زیاد برای بستن تنگه هرمز ندارند. به‌عنوان مثال، میتوانند با استفاده از سلاح شیمیایی و زیردریایی با زور تجارت را متوقف کنند.

استراتیژی جنگی ایالات متحده در چنین مواردی استفاده از حملات کشنده قایقی را پیشنهاد می‌کند و موشک‌های ایران میتوانند در مقابل این تاکتیک نظامیان آمریکایی به‌گونه تعجب‌آور تأثیرگزار باشد. یک گزارش دفتر سازمان استخباراتی دریایی در سال ۲۰۱۷ نشان داد که نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، متمایز از نیروهای دریایی ارتش ایران است و روی قایق‌های کوچک و تیز رفتار متمرکز شده و  مسئولیت‌های بیشتری در مورد تأمین امنیت خلیج فارس گرفته است.

از موارد دیگر، برنامه موشکی بالستیک ایران است که پروژه تهدید موشکی در مرکز مطالعات بین المللی استراتیژیک آنرا «بزرگترین و بیشترین زرادخانه متنوع در خاورمیانه» عنوان کرده است. تهدید تنکالوژی موشک‌های ایرانی از مرزهای این‌کشور فراتر میرود، به‌عنوان مثال، حزب الله به فکر داشتن ذخیره مهمات ۱۳۰ هزار راکت است.

اگر ایالات متحده به درگیری نظامی با ایران مشغول شود، شاید نیاز به نیروی انسانی قابل توجه داشته باشد که در غیراین‌صورت ازسوی قدرت‌های بزرگ چون روسیه و چین مورد آزمون قرار خواهد گرفت.

نیویورک تایمز گزارش داد که روز دوشنبه وزیر دفاع دونالد ترامپ «پاتریک شاناهان» طرح اعزام ۱۲۰ هزار سرباز به منطقه را مطرح کرد تا درصورتی‌که ایران به قوای آمریکایی حمله کند یا برنامه هسته‌ای خود را ازسر گیرد به آن واکنش نشان دهد؛ این سناریویی بود که تهاجم به ایران را شامل نمی‌شد، چون این‌کار نیاز به نیروهای بیشتر دارد.

در تهاجم به عراق ۱۵۰ هزار نظامی شامل بود و در کنار سربازان آمریکایی، ده‌ها هزار سرباز از هم‌پیمانان آمریکا حضور داشتند. هزینه مالی جنگ عراق به‌طور پیوسته در سال ۲۰۱۳ بالاتر از ۲ تریلیون دالر بوده است و همچنان این جنگ از بین سالهای ۲۰۰۳ الی ۲۰۱۱ بصورت تخمینی۴۰۰ هزار نفر تلفات جانی داشته است.

استراتیژیست‌های نظامی آمریکا همه‌ی این‌ها را می‌دانند. به هرحال، دولت آمریکا نمی‌تواند بهگوید هیچ‌گزینه‌ی دیگری بدون رویارویی نظامی با ایران وجود ندارد، بخاطری‌که این کار فقط گزینه نظامی را روی میز می‌گذارد و فشارها را کاهش می‌دهد. طرح رویایی نظامی با ایران یک استراتیژي خطرناک است که حتی برخی از متحدان نزدیک آمریکا از آن ابراز نگرانی کرده اند.

به کانال تلگرام اقتصاد روز بپیوندید!

https://t.me/D_Economy