ارگ ریاست‌جمهوری با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرد که حکومت قطر نشست بین‌الافغانی که قرار بود میان نمایندگان مردم افغانستان و جنگ‌جویان طالب در «دوحه» برگزار شود را لغو کرده است.

به‌گزارش اقتصاد روز، زلمی‌خلیلزاد نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور صلح افغانستان با ابراز ناامیدی از لغو مذاکرات صلح قطر ابراز امیدواری کرده است که همه طرف‌ها به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی متعهد بمانند.

ریاست جمهوری، حکومت قطر را در لغو این نشست مقصر دانسته می‌گوید، با آنکه آمادگی‌های لازم برای اعزام هیات ۲۵۰ نفری دولت افغانستان به نشست دوحه گرفته شده بود، اما این کشور یک «فهرست جدید» اشخاص را که باید در این نشست اشتراک کنند، به حکومت افغانستان ارسال کرد.

در این خبرنامه آمده است: «یک لیست جدید از قطر که شمولیت متوازن مردم افغانستان در آن مراعات نشده و به معنای بی احترامی به اراده ملی مردم افغانستان بود، مواصلت کرد که این عملکرد مورد قبول مردم افغانستان نیست.»

بر اساس خبرنامه ارگ در پی این اقدام حکومت قطر نشستی میان رییس جمهور غنی و شماری از رهبران سیاسی افغانستان روز پنجشنبه (۲۸ حمل) برگزار شد، و در آن فیصله شد که تعیین فهرست هیات افغانستان از سوی حکومت قطر «قابل قبول» حکومت افغانستان نیست.

همچنان در این نشست تصمیم گرفته شد، که از حکومت قطر خواسته شود تا هیات تعیین شده از سوی حکومت در نشست دوحه اشتراک کند.

ریاست جمهوری نوشته است: «از اینکه حکومت قطر نتوانست این تقاضای برحق ما را عملی کند، کنفرانس دوحه را لغو کرد.»

در همین حال لحظاتی پس نشر خبرنامه‌ی ارگ ریاست جمهوری، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در تویترش نگاشت که نشست بین الافغانی قطر به «تعویق» افتاده است.

آقای خلیلزاد به خاطر به تعویق افتادن این نشست ابراز «ناامیدی» کرده و از همه طرف ها خواسته است که به گفت و گوی بین الافغانی متعهد بمانند.

خلیلزاد نوشت: «گفت و گو تنها کلیدی یک نقشه راه سیاسی و صلح پایدار است و هیچ جایگزینی وجود ندارد.»

وی همچنان از همه طرف ها خواسته که روی فهرست هیاتی که از همه مردم افغانستان نمایندگی کند، به توافق برسند.