نماینده مردم بدخشان در پارلمان می‎گویند که تروریستان طالب پس از تصرف معدن لاجورد در ولسوالی «کران و منجان» این ولایت، حدود 2 هزار نفر را برای استخراج آن استخدام کرده‎اند.

به‎گزارش خبرگزاری اقتصاد روز، معدن لاجورد «کران‌و‌منجان» بدخشان حدود 12 روز پیش به دست تروریستان طالب سقوط کرد و افراد این گروه چند روز پس از آن کنترل مرکز این ولسوالی را نیز به دست گرفتند.

با این وجود، آقای «خردمند» نماینده مردم بدخشان امروز (دوشنبه، 7 اسد) در نشست عمومی مجلس نمایندگان گفت: «بر اساس معلوماتی که تازه از ولسوالی کران‌و‌منجان به او رسیده، تروریستان طالب دو هزار نفر را برای استخراج معدن لاجورد این ولسوالی استخدام کرده‌اند».

وی تصریح می‎کند که تروریستان طالب از استخراج این معدن پول هنگفتی را برای تمویل جنگ این گروه به دست می‌آورند.

او با انتقاد از نهادهای امنیتی گفت که هرچند این نهادها وعده بازپس گیری ولسوالی کران‌ومنجان به ویژه معدن لاجورد این ولسوالی را به مردم بدخشان داده بودند؛ اما با گذشت 12 روز هیچ اقدامی نکرده‌اند

همچنین، برخی نمایندگان دیگر نیز در نشست امروز مجلس از کنترل تروریستان طالب بر شاهراه‌ها و منابع درآمدزای دولت در ولایت‌های بلخ، جوزجان، دایکندی و سایر ولایت‌های کشور ابراز نگرانی کردند.

اما، میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان به کمیسیون امنیت داخلی و امور دفاعی هدایت داد تا جهت پاسخ به نگرانی‌های امنیتی مناطق مختلف کشور مسئولان ذیربط امنیتی را فرا خوانده و از آنان با جدیت پاسخ بخواهند.

مجلس نمایندگان هفته گذشته نیز مقام‌های امنیتی را در پیوند به افزایش ناآرامی‌ها در کشور استجواب کرده بودند؛ ولی نمایندگان مجلس می‌گویند که نهادهای امنیتی به نگرانی‌های امنیتی آنان پاسخ قناعت بخش نداده‌اند.