تیمی از باسکل سواران افغان به‎منظور جلب توجه به مسیر راه تجارتی لاجورد و رسانیدن پیام صلح و دوستی به‎ سه‎کشوری که در این مسیر قرار دارند، در 56 روز این مسیر را پیموده و به ترکیه رسیدند.

به‎گزارش خبرگزاری اقتصاد روز، «زکریا بارکزی»، قونسل افغانستان در شهر «استانبول» ترکیه می گوید که روز چهار شنبه (22 جوزا) این مسیر طولانی توسط بایسکل سواران پیموده شد.

وی می‎افزاید، هدف این تیم از طی کردن مسیر تجارتی «لاجورد» توسط بایسکل، رساندن پیام صلح و دوستی افغانستان به ترکیه و کشورهایی است که در مسیر این راه واقع شده است.

این ۹ بایسکل‌ران افغان سفر شان را از ولایت هرات در غرب کشور شروع کرده بودند. آنها توانستند در ظرف ۵۶ روز با طی کردن ۴۸۱۱ کیومتر مسافت از کشورهای ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان عبور کرده و به ترکیه برسند.

جنرال قونسل افغانستان در استانبول می گوید که هدف از این سفر طولانی جلب توجه به راه تجارتی لاجورد و رساندن پیام دوستی افغانستان به ترکیه بوده است.

زکریا بارکزی گفت که این گروه بایسکل سواران افغان از سوی مقام های شهر استانبول ترکیه و افغان های مقیم این شهر به گونه ویژه ای استقبال شدند.

او گفت: «آنها یک فاصله بسیار زیاد را از سرحد گرجستان تا استانبول دیروز موفقانه سپری کردند و پیام شان، پیام دوستی، همکاری، رفاه اقتصادی و اتصال منطقه یی بود».

راه لاجورد مسیر ترانسپورت زمینی است که از بندر تورغندی در غرب افغانستان آغاز می‌شود و با گذشتن از کشورهای ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان به ترکیه می‌رسد. سپس کالاهای صادراتی افغانستان از طریق ترکیه به کشورهای اروپایی ارسال می‌گردند.