مسئولان اداره هوانوردی ملکی می‌گویند که این اداره تدابیر جدی را برای خروج شرکت‌های هوایی افغانستان از فهرست سیاه اتحادیه اروپا روی دست گرفته است.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد روز، «محمدقاسم وفایی» رییس اداره هوانوردی ملکی روز شنبه (22 سرطان) در یک نشست خبری در کابل گفت که قرار گرفتن شرکت‌های هوایی افغانستان در لیست سیاه اتحادیه اروپا، فعالیت‌های هوایی این کشور را محدود کرده که این امر، منجر به کاهش توان رقابت در بازارهای منطقه‌ای شده است.

وی افزود: «برای ایجاد تغییر و بهبود در وضعیت هوایی، ضرورت به اصلاحات بنیاد است که مهم‌ترین موضوع، تفتیش(ایکا) یا سازمان بین‌المللی هوانوردی ملکی است که تاکنون در تاریخ هوانوردی افغانستان صورت نگرفته».

رئیس اداره هوانوردی ملکی تصریح کرد که به دنبال مذاکرات اداره هوانوردی ملکی با اتحادیه اروپا، تا زمانی‌که سکتور هوانوردی افغانستان از فلتر تفتیش سازمان ایکا عبور نکند، شرکت‌های هوایی از لیست سیاه خارج نخواهد شد؛ به همین منظور، سال گذشته اداره هوانوردی ملکی جهت تفتیش شرکت‌های هوایی از این سازمان به کابل دعوت کرده و تمام سکتور هوانوردی را بررسی کرد.

قاسم وفایی زاده علاوه کرد که بیش از 70 درصد توصیه‌ها و الزامات موثر سازمان بین المللی هوانوردی تطبیق شده و اکنون آمادگی‌ها برای تفتیش این سازمان از سکتور هوانوردی افغانستان روی دست گرفته شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که تفتیش سازمان بین المللی ایکا از 23 الی 27 ماه سپتامبر میلادی آغاز گردیده و در اواسط سال 2020 میلادی به پایان برسد.