رئیس جمهوری امریکا در سخنرانی (سه‌شنبه ۲۴ سپتمبر) خود در مقر سازمان ملل متحد خیلی کوتاه در مورد افغانستان گفت که کشورش تا نابودی تروریزم در افغانستان باقی می ماند.

به گزارش خبرگزاری رویداد روز، ترامپ گفته است: «اداره من امیدواری برای آینده درخشان در افغانستان را تقویت می‌کند. متأسفانه طالبان گزینه ادامه به حملات وحشیانه را انتخاب کرده‌اند. ما به همکاری با شریکان ائتلاف ما در افغانستان ادامه خواهیم داد تا تروریزم نابود شود. هیچگاهی تلاش‌ها برای صلح واقعی را متوقف نخواهیم ساخت».

رئیس جمهوری امریکا در هشتم سپتمبر گفت‌وگوهای کشورش مذاکره با تروریستان طالب را لغو کرد و از افزایش حملات علیه این گروه هشدار داد. سپس او گفت که این مذاکرات از بین رفته است.

گفت‌وگوهای ده ماهه در نُه دور، میان زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با طالبان باعث شد تا بسیاری از شهروندان افغانستان به شمول شماری از نامزدان ریاست جمهوری تصور کنند که پرسش بزرگی در برابر برگزاری انتخابات شکل گرفته است.

برخی نامزدان حتی هیچ‌گونه همایش انتخاباتی برگزار نکردند و شعار دادند که صلح را نسبت به انتخابات ترجیح می‌دهند.

اما بازی دگرگون شد و با توییت‌ها و سخنان دونالد ترمپ در مورد لغو گفت‌وگوهای امریکا با طالبان، رئیس جمهور اشرف غنی، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه و چند نامزد دیگر، مبارزات انتخاباتی شانرا شدت بخشیدند.