در چند روز اخیر بیشتر از ۲۰۰ خانواده جنگجو که با جنگ‌افزارهای پیشرفته مجهزاند، در ولایت غور دیده شده‌اند. این خانواده‌ها از پاکستان وارد ولایت هلمند شده و از آن‌جا به ولسوالی‌های پسابند و چهارسدۀ غور می‌آیند و سپس عازم ولایت‌های شمالی می‌شوند.

به‌گزارش خبرگزاری رویداد روز،‌ فضل‌الحق احسان، رئیس شورای ولایتی غور به سلام‌وطندار گفته است، در یک هفتۀ گذشته حدود 200 خانواده به این ولایت آمده‌اند و با همکاری طالبان به ولایت‌های شمالی اعزام شده‌اند.

به گفتۀ رئیس شورای ولایتی غور، این خانواده‌ها به زبان ترکی صحبت می‌کنند.

عبدالاحد، سرپرست ولسوالی پسابند غور نیز می‌گوید، بر بنیاد گزارش‌هایی که به آنان رسیده، ده‌ها خانوادۀ مسلح در روستای «کاکری» این ولسوالی با کرایه‌گرفتن خانه‌ها مسکن‌گزین شده‌اند، این خانواده‌ها به هیچ ‌فردی اجازۀ نزدیک‌شدن به خود را نمی‌دهند و کسی نمی‌داند که این افراد چه کاره‌اند.

باشندگان غور از مسئولان امنیتی می‌خواهند، جلو ورود این خانواده‌های مشکوک به این ولایت گرفته شود.

غلام ناصر خاضع، والی غور می‌گوید که این شمار خانواده‌ها به دستورعبدالعزیز یولداش، پسر رهبر حزب تحریک اسلامی اوزبیکستان به این ولایت آمده‌اند.

مسئولان محلی و مردم غور هشدار می‌دهند که اگر هرچه زودتر جلو ورود این خانواده‌ها گرفته نشود، وضعیت امنیتی غور و ولایت‌های شمالی وخیم خواهد شد.