با رای نمایندگان سنای پاکستان، «بندرگوادر» واقع در ایالت بلوچستان پاکستان که نقطه آغاز کریدور اقتصادی مشترک «پاکستان-چین» است تبدیل به منطقه آزاد تجاری شد.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد روز، به نقل از «دیلی پاکستان»، نمایندگان سنای آن‌کشور پس از بحث و بررسی در مورد بندرگاه گوادر تصمیم نهایی خود را اعلام کردند.

با رای نمایندگان سنا، گوادر تبدیل به یک منطقه آزاد تجاری خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود این تصمیم بتواند شرایط اقتصادی را در این منطقه بهبود ببخشد.

علاوه بر این قرار است 300 مگاوات برق به صورت ویژه برای منطقه آزاد تجاری گوادر در نظر گرفته شود.

یکی دیگر از خواسته‌های نمایندگان سنای پاکستان ارائه تسهیلات ویژه سرمایه‌گذاران خارجی است که با توجه به نیاز مبرم پاکستان به جذب سرمایه‌های خارجی در دستور کار جلسات آتی سنا قرار خواهد گرفت.

گفتنی است تامین منافع افراد بومی و همچنین ماهی‌گیران ساکن در ایالت بلوچستان نیز نکات مهمی است که نمایندگان سنای پاکستان به آن تاکید دارند.

بندر گوادر به عنوان نقطه شروع کریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان به بهره برداری رسیده است.

این پروژه بزرگترین سرمایه‌گذاری خارجی در خاک پاکستان است و دولت پکن ضمن اجرای آن 46 میلیارد دالر در پاکستان سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

تکمیل کریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان موسوم به «سی.پیک» مسیر انتقال محموله‌های نفتی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به چین را 7 هزار کیلومتر نزدیک‌تر خواهد کرد.