مسئولان شرکت برق «برشنا» می‌گویند این نهاد سالانه ۳۰۰ میلیون افغانی درآمدهایش را در بخش‌های ناامن کشور از دست می‌دهد.

به گفتۀ این مسئولان، برشنا در سال گذشته در هفده ولسوالی کشور نتوانسته درآمدهای صرفیه برق را گردآوری کند و امسال احتمالأ در ۲۳ ولسوالی قادر به گردآوری صرفیه برق نخواهد شد.

این مسئولان، می‌‎گویند که در کنار ازدست دادن درآمدهای صرفیه برق، سال گذشته به علت ناامنی‌ها ۸۵۰ میلیون افغانی به این شرکت زیان رسیده است.

امان‌الله غالب، رییس شرکت برشنا گفت: «بدون این‌که ما نمی‌توانیم عواید را جمع‌آوری کنیم، ناامنی باعث شده که بیش از سه صد مرتبه لین برق و یا پایۀ برق تخریب شد در سال ۱۳۹۷ و ما را متضرر ساخت.»

در همین حال، شماری از آگاهان اقتصادی، زیانمند شدن شبکۀ برق در کشور و نیز ازدست رفتن درآمدهای شرکت برشنا را برای تداوم کار این شرکت در آینده زیان بار می‌دانند. این آگاهان، از حکومت می‌خواهند که امنیت تأسیسات برق را درکشور به‌گونۀ درست بگیرد.

عبدالقادر جیلانی، آگاه امور اقتصادی بیان داشت: «در کابل، زورمندان بیل برق شان را تحویل نمی‌دهند. بسیاری از مقام‌های حکومت هم از سال‌ها می‌شود که پول برق شان را نداده‌اند؛ چون زور دارند و این یک مشکل اساسی است.»

این در حالی است که پیش از این، شماری از باشند‌گان بخش‌های ناامن به ویژه باشندگان ولایت هلمند گفته‌اند که در این ولایت مخالفان مسلح دولت صرفیه برق را گردآوری می‌کنند.