شواهدی از جیب یکی از افسران کشته شده ارتش پاکستان در ولایت غزنی بدست آمده نشان می دهد که افسران عالی رتبه ارتش پاکستان در میان جنگجویان طالب حضور دارند و آنها را رهبری می کنند.

به گزارش اقتصاد روز، نیروهای امنیتی می‌گویند که از جیب‌ یک تن از‌ جنگ‌جوی طالبان در غزنی، اسنادی به دست آمده است که وی را یک شهروند پاکستان، ثابت می‌سازند.
در بیش از بیست و چهار ساعت گذشته، بخش‌هایی از غزنی، گواه نبردها میان نیروهای دولتی و تروریستان طاب بوده است.

به گفتۀ مقام‌های محلی این ولایت، در یکی از این نبردها که شنبه‌شب(21 ثور) در روستای «اسفنده»، در حومه شهر غزنی، رخ داد، نیروهای ویژۀ ارتش توانستند به تروریستان طالب تلفات شدید وارد کنند.

نیروهای ویژه در غزنی، جسد یکتن از تروریستان طالب را که در این نبرد کشته شده‌است، به خبرنگاران نشان داده‌اند و می‌گویند که اسناد به‌دست آمده نشان می‌دهند که وی پاکستانی میباشد.

محمد ناصر علی زی، معاون زون نیروهای کوماندو در این باره گفت: «ما دیگر اجساد را انتقال ندادیم، فقط همین را به خاطری‌که افسر پاکستانی است و شما می‌توانید بروید فلم برداری کنید، کارتش را هم ببینید که افسرهای پاکستان هم در این عملیات‌ها اشتراک می‌کنند.»

ولایت غزنی در بیش از دو ماه اخیر، گواه عملیات‌های بیشتر نیروهای دولتی بوده‌است و این نیروها، در این عملیات‌ها پشتیبانی هوائی نیروهای خارجی را نیز با خودشان داشته‌اند.

مقام‌های محلی، می‌گویند که در این مدت، افزون بر رسیدن تلفات به تروریستان طالب، نزدیک به چهل تن از نیروهای امنیتی و بیش از بیست غیر نظامی، نیز جان باخته‌اند.

عارف نوری، سخن‌‎گوی والی غزنی گفت: «در مجموع، نزدیک به پنجصد عملیات تصفیه‌یی و دیسانت‌های کوماندویی و عملیات‌های هوائی از طرف قوای ائتلاف و نیروهای هوائی داخلی، در جریان ماه حمل تا فعلاً صورت گرفته است.»

پس از آن، در ماه عقرب، گروه طالبان بر ولسوالی‌های جاغوری و مالستان این ولایت که از امن‌ترین بخش‌ها بود، حمله کردند و در حدود ده روز با نیروهای امنیتی درگیر شدند.
در اثر این حمله طالبان، صدها خانواده از این دو ولسوالی بیجا شدند و تلفاتی نیز به غیرنظامیان وارد شدند.