مجلس نمایندگان با تشکیل حکومت مشارکتی و حکومت موقت مخالفت کرده و تصریح می‌کند که وکلا حاضرند برای حل اختلافات میان کمیسیون انتخابات و نامزدان پادرمیانی کنند.

به‌گزارش خبرگزاری رویداد روز، «میر رحمان رحمانی» رییس مجلس نمایندگان در نشست امروز چهارشنبه (13 قوس) این مجلس گفت که انتخابات ریاست جمهوری با نقض مکرر تقویم اعلام نتایج، تصمیم‌گیری‌های جنجال‌برانگیز، توقف روند فنی بازشماری آرا و تقابل در روابط کمیسیون و نامزدان، عملاً از مسیر قانونی خود منحرف شده است.

آقای رحمانی تاکید کرد که بازگشت به منطق و گشودن باب گفت‌وگو پیش از آن‌که دیر شود، تنها گزینه جلوگیری از بن‌بست انتخاباتی است.

به گفته او، کمیسیون و نامزدان می‌توانند با پایان دادن به اتهامات و برگزاری یک گفتمان فراگیر انتخاباتی با حضور نهادهای ناظر ملی و بین‌المللی در حضور رسانه‌ها، از بحران جلوگیری کنند.

خبرگزاری رویداد روز را در توئیتر دنبال کنید!

او همچنین خطاب به نمایندگان مجلس گفت: «مجلس به‌عنوان نهاد مشروع و معتبر با حفظ احترام به استقلالیت کمیسیون‌های انتخاباتی می‌تواند، میان کمیسیون و نامزدان پادرمیانی کند».

وی گفت: «یک هیات تعیین بکنیم تا یک راه حل پیدا شود؛ زیرا هم‌اکنون هیچ‌ارتباطی میان کمیسیون و نامزدان وجود ندارد و احتمال بحرانی‌تر شدن انتخابات پا برجاست».

همچنین، برخی نمایندگان در نشست امروز با تشکیل هرنوع حکومت مشارکتی یا موقت مخالفت کردند.

بلقیس روشن یکی از اعضای مجلس نمایندگان می‌گوید: «امریکا روی حکومت چند سره کار می‌کند و سفیرش پیش یک یک از این چوکی دوستان می‌رود؛ اما وظیفه ما است که نگذاریم کشور یک‌بار دیگر به‌بحران برود».

غلام حسین ناصری هم گفت: «با تاخیر در اعلام نتایج انتخابات، تکنوکرات‌های شکست خورده که در زمان آقای کرزی بخشی از بودجه را غارت کردند، صدا می‌کنند که ما حکومت موقت می‌سازم این کار را مردم اجازه نخواهد داد».

به گفته او، شورای نامزدان نیز خواستار حکومت مشارکت ملی هستند در حالی‌که این پیشنهاد نیز در تضاد با قانون اساسی قرار دارد

در همین حال، رئیس‌پارلمان نیز تاکید کرد که حکومت موقت و یا حکومت مشارکتی در قانون اساسی جایگاهی ندارند و یگانه حکومتی که برنده انتخابات باشد بر سر کار خواهد آمد.

لینک کانال تلگرام خبرگزاری رویداد روز