ارتش امریکا استقرار صدها سرباز، جنگنده و سیستم دفاع موشکی خود در پایگاه «شاهزاده سلطان» در نزدیکی «ریاض» پایتخت عربستان را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد روز، شبکه «ان‌بی‌سی»، امروز (یکشنبه، 30 سرطان) اعلام کرد که ارتش امریکا انتقال تجهیزات و نیروهای خود در پایگاه «شاهزاده سلطان» در عربستان را از ماه جون آغاز کرده و می خواهد دوباره از آن استفاده کند.

این خبر در حالی نشر می‌شود که روز گذشته (۲۰ جولای) ملک سلمان بن عبدالعزیز؛ پادشاه عربستان با استقرار نیروهای امریکایی در این کشور به‌منظور «تقویت همکاری مشترک در دفاع از امنیت و ثبات منطقه‌ای» اعلام موافقت کرد.

براساس این گزارش، این گام از ترس تقابل نظامی در سایه تنش‌های روزافزون میان ایران و امریکا و حملات مداوم گروه انصارالله یمن برداشته شده‌است.

این شبکه به‌نقل از مقامات نظامی امریکا، گزارش داد که طی هفته‌های آینده، شاهد استقرار جنگنده‌ها و سیستم دفاع موشکی امریکا خواهیم بود.

طبق این گزارش عربستان با پرداخت برخی هزینه‌های مالی لازم و ضروری این مأموریت، موافقت کرده‌است.

فرماندهی مرکزی امریکا برای غرب آسیا یا سنتکام در بیانیه‌ای اعلام کرد که مایک اسپر؛ وزیر دفاع موقت این کشور مجوز انتقال تجهیزات و نیروها را صادر کرده‌است.

همچنین این فرماندهی افزوده‌است که استقرار نیرو در عربستان با هماهنگی و دعوت ریاض مطرح شد و سپس اسپر با آن موافقت کرد.

این فرماندهی همچنین گفته‌است: «این تحرک بازدارندگی مضاعفی را به ما می‌دهد و توانمندی ما را در حمایت از منافع و نیروهای مان دوچندان می‌کند. این تحرک همچنین عمق عملیاتی و شبکه‌های لوژستیکی فراهم می‌کند».

براساس گزارش‌ها امریکا در نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی تعداد سربازان امریکایی و کارمندان فعال وزارت دفاع این کشور را در عربستان سعودی به ۸۵۰ تن رسانده‌بود.

این در حالی است که امریکا بزرگ‌ترین پایگاه نظامی خود را در خلیج فارس دارد؛ طوری که در کویت بیش‌ترین سربازان امریکایی مستقر شده‌اند.

همچنین امریکا در قطر بزرگ‌ترین پایگاه نظامی در خارج را دارد و کشتی پنجم امریکا نیز در بحرین مستقر است.