مسئولان اداره تنظیم نفت و گاز می‌گویند، تاکنون از ورود یک‌هزار تانکر تیل بی‌کیفیت به کشور جلوگیری شده است.

به‌گزارش اقتصاد روز، «داکتر ولید تمیم» رئیس اداره تنظیم نفت و گاز روز چهارشنبه (۴ ثور) در برنامه «حسابدهی حکومت به ملت» انتقال مسئولیت تثبیت کیفیت مواد نفتی از اداره نورم و ستاندارد به اداره تنظیم نفت و گاز را سودمند و موثر خواند.

وی گفت: «تسلیم گیری لابراتوارهای تثبیت کیفیت امتعۀ توریدی نفت و گاز در بنادر شش گانۀ کشور از ادارۀ ستندرد ملی، از دست آوردهای عمده اداره تنظیم نفت وگاز افغانستان در سه ماه اخیر است.»

آقای تمیم بابیان اینکه مردم تفاوت کار با اجرا آت قبلی را واضح می‌بینند اضافه کرد که اداره تنظیم نفت و گاز افغانستان در برابر مواد نفتی بی‌کیفیت برخورد جدی از خود نشان داده است.

براساس گفته‌های او؛ بعد از اینکه اداره ما مسئولیت تثبیت کیفیت مواد نفتی را در 6 بندر عمده کشور به دست گرفت؛ ما توانستیم مقدار زیاد تیل بی‌کیفیت را مسترد کنیم.

او همچنین علاوه کرد: «فرق پروسه کاری اداره تنظیم نفت و گاز این است که ما حتی یک تانکر نفت را قاچاق و بدون محصول اجازه وارد شدن در کشور را نمی‌دهیم.»

تمیم خاطر نشان کرد که بعد از جدی گرفتن کیفیت مواد نفتی؛ اکثر کشورهای صادر کننده نفت به افغانستان در کیفیت مواد صادراتی خود توجه بیشتر به خرچ داده‌اند.

او از این کشورها خواست که با صادر تیل بی‌کیفت تجارت خود با افغانستان را خراب نکنند.

تمیم در ادامه افزود که رهبری جدید تصدی مواد نفتی و گازمایع پس از سال ها توانسته است امتعۀ نفتی مورد ضرورت بیش از ۱۷ ادارۀ دولتی را در مرکز عرضه کند که از درک حق الخدمت بندری آن را جمع آوری کرده است.

جدا سازی تصدی مواد نفتی و گاز مایع از بدنه ادارۀ تنظیم نفت و گاز ، نهایی سازی اساسنامۀ شرکت ملی نفت و گاز افغانستان، ایجاد شرکت ملی نفت و گاز افغانستان، خریداری کالاهای نفتی و گاز مایع از کشورهای صادر کنندۀ نفت منطقه به افغانستان و عرضۀ آن به ادارات نیازمند دولتی، تصفیۀ کامل تصدی و نهائی سازی مقررۀ قانون هایدروکاربُن‌ها؛ از برنامه های عمده اداره تنظیم نفت وگاز افغانستان برای سال ۱۳۹۸ می باشد.

به‌کانال تلگرام اقتصاد روز پیوندید!

https://t.me/D_Economy