اتاق تجارت بین المللی کشور در نظر دارد تا نخستین محموله اموال تاجران افغانستانی را از مسیر آذربایجان به اروپا صادر کند.

به گزارش اقتصاد روز «Economy of the day»، تاجران کشور که پیش از این برای صدور کالاهای تجارتی‎شان به کشورهای اروپایی با مشکلات جدی مواجه بودند به تازگی اعلام کرده‎اند که کالاهای صادراتی را پس از این از طریق بندر «لاجورد» به کشورهای اروپایی صادر می‎کنند.

«عبدالقادر بهمین» رئیس اتاق تجارت بین‌المللی اظهار داشت: «قالیچه، زعفران، داروهای گیاهی از جمله اموال تاجران افغانستانی هستند که قرار است در این محموله به بازارهای اروپایی صادر شوند.»

وی افزود: «این نخستین محموله اموال تجاری افغانستان است که از طریق ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه به کشورهای اروپا صادر خواهد شد.»

راه لاجورد از «تورغندی» و «آقینه» آغاز می‌شود و از بندر «ترکمن باشی» ترکمنستان، دریای «خزر»، بندر «باکو» در آذربایجان، بنادر «بوتی» و «باتومی» در گرجستان و بندر «قارس» در ترکیه گذشته و به کشورهای اروپایی ختم می‌شود.

این مسیر که تاریخ آن به بیش از دو هزار سال گذشته باز می‌گردد برای انتقال سنگ‌های قیمتی افغانستان از جمله لاجورد به کشورهای اروپایی استفاده می‌شد که بخشی از جاده «ابریشم» محسوب می‌شود.

با این حال پروژه «راه لاجورد» گام‌ مهمی برای رشد اقتصادی کشورهای منطقه است و با گشایش این مسیر، تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان به اروپا و کشورهای جنوب آسیا متصل خواهند شد.

با استفاده از این مسیر کالاهای تجاری افغانستان به کشورهای آسیای جنوبی و اروپایی حدود چهار روز زودتر از سایر مسیرهای ترانزیتی انتقال می‌یابند و نزدیک به دو هزار دالر در هر کانتینر صرفه جویی اقتصادی صورت می‌گیرد