برایان هوک، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، روز جمعه(10 جوزا) گفت، با پایان معافیت واردکنندگان عمده نفت از ایران، ایالات متحده با هر کشوری که از جمهوری اسلامی ایران نفت خریداری کند برخورد کرده و آن کشور را مجازات خواهد کرد.

به‎گزارش خبرگزاری اقتصاد روز، برایان هوک گفت:«هر گونه خریداری نفت از ایران، حتی اگر کشور خریدار تا سقف تعیین شده به وسیله آمریکا از ایران نفت وارد نکرده باشد، با تحریم واشنگتن مواجهه خواهد شد».

این مقام آمریکایی افزود:«سیاست و موضع ثابت ما واضح است و آن توقف کامل خرید نفت ایران است».

این اظهارات برایان هوک پس از آن بیان شد که روزنامه وال استریت ژورنال گزارشی درباره امکان ادامه خریداری نفت ایران به وسیله بعضی از کشورها مانند هند و چین را منتشر کرد.

هوک اما با رد این گزارش گفت معافیت این کشورها پایات یافته است.

برایان هوک، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه در مصاحبه با تلویزیون «العربیه»، گفت:«واشنگتن فشارها علیه ایران را ادامه خواهد داد تا ایران رفتارهای خصمانه خود در منطقه را متوقف کند».

او گفت:«کاخ سفید از هیچ فرقی میان ایران و شبه نظامیان دست نشانده‌اش که آنها را مسلح کرده، قائل نیست هر اقدام از سوی این گروه‌ها تهران مسئول آن خواهد بود».

هوک افزود:«تحریم های ایالات متحده علیه ایران نتایج و تاثیرات منفی خود بر تهران را نشان داده است».

او اظهار داشت:«ایران امنیت کشورهای زیادی در منطقه خاورمیانه را تهدید می‌کند ما برای تعامل با ایران گزینه‌های مختلفی بر سر میز قرار دادیم».