اداره هوانوردی ملکی افغانستان برای پذیرش مسئولیت تمامی امور کنترل ترافیک هوایی در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی اعلام آمادگی کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویداد روز، اداره هوانوردی ملکی روز دوشنبه (۳۰ حمل)، با نشر یک خبرنامه اعلام کرد که رهبری ادارۀ هوانوردی ملکی طی نامه‌ای به نظامیان ناتو اعلام نموده است که این اداره آمادۀ پذیرش مسئولیت تمامی امور کنترول ترافیک هوایی در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی می‌باشد.

این اداره می گوید که انتظار دارد تا اول ماه می سال روان تمامی مسئولیت‌های کنترول ترافیک هوایی (Tower) را به این اداره هوانوردی ملکی انتقال نمایند.

اداره هوانوردی ملکی تاکید دارد که میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی، که 70 درصد خدمات عملیات هوایی سراسر کشور از آن ارایه می‌گردد، به عنوان دروازۀ هوایی افغانسان دارای اهمیت بلند از نظر سیاسی، اقتصادی، امنیتی و جرمی به شمار می‌رود.

در این نامه همچنان آمده است که اداره هوانوردی ملکی، پیش از این نیز تجربه‌ی انتقال مسئولیت‌های میدان هوایی احمدشاه بابا در قندهار از نیروهای ناتو به این اداره را دارد که در 10 جنوری سال جاری به‌گونه‌ی عجولانه صورت گرفت.

در نامه آمده است: «اکنون به‌منظور جلوگیری از تکرار چالش مشابه، به‌عنوان نهاد مسئول در این زمینه، خود را پیش‌قدم دانسته تا مسئولیت‌های این میدان را بدوش ‌بگیرد».

این درحالی است که قرار است روند خروج نیروهای ناتو از اول ماه می آغاز و تا ۱۱ سپتامبر سال جاری میلادی پایان یابد.